Borsa günü düşüşle kapattı.


Borsa İstanbul BİST 100 endeksi günü yüzde 0,55 düşüşle 2.511,37 puandan kapattı.

Borsa İstanbul, merkez bankası faiz kararının ardından günü düşüşle kapattı.

BİST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 13,82 puan düşerken, toplam işlem hacmi 29,4 milyar lira olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 0,29 ve holding endeksi yüzde 0,32 arttı. Sanayi endeksleri arasında ormancılık, kağıt ve matbaa yüzde 1,65 ile en fazla büyürken, inşaat yüzde 3,05 ile en fazla kayıp yaşadı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faizini değiştirmeyerek yüzde 14’te bıraktı.

TCMB açıklamasında, “Etkisi artmaya devam eden jeopolitik risklerin yılın ilk yarısında olumsuz gerçekleşmesi küresel ekonomik aktivitede yavaşlamaya neden oldu. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam ediyor ve resesyon olasılığı artıyor.”

Beklenenden daha iyi gelen kurumsal finansal sonuçlar risk iştahını desteklerken, dünya genelinde merkez bankalarının enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını artırması ekonomik büyümeye ilişkin endişeleri artırdı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), 11 yıl aradan sonra ilk kez faiz oranlarını beklenenden fazla 50 baz puan artırdı.

Analistler, hisse senedi piyasalarının durgunluk riskleri ve enflasyon endişeleri arasında karışık bir seyir izlediğini kaydetti.

Analistler, yarın ülkede veri gündeminin sakin olduğunu ve Japonya’da küresel ve teknik olarak açıklanacak imalat ve hizmet satın alma yöneticileri endeksinin (PMI) 2.550 puanla enflasyonun öne çıkacağını belirttiler. direnç ve 2.490 destektir. .