Borsa günü düşüşle kapattı.


Borsa İstanbul BİST 100 endeksi günü yüzde 1,60 düşüşle 3,146,89 puandan kapattı.

Borsa günü düşüşle kapattı. BİST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 51,27 puan düşerken, toplam işlem hacmi 55,2 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 1,04 ve holding endeksi yüzde 2,09 kaybetti. Sanayi endeksleri arasında turizm yüzde 0,42 ile en fazla büyürken, yiyecek ve içecek sektörü yüzde 3,16 ile en fazla küçülen sektör oldu.

ABD ekonomisi bu yılın ikinci çeyreğinde beklendiği gibi yüzde 0,6 daraldı.

Küresel piyasalar, yüksek enflasyon ortamında merkez bankalarının agresif faiz artırımlarının küresel bir ekonomik gerilemeye ve İngiltere piyasalarına yayılma riskine yol açacağı endişeleriyle olumsuz bir seyir izliyor.

İngiltere hükümetinin enflasyonla mücadeleye gölge düşürebilecek vergi indirim planını açıklamasının ardından tahvil piyasasındaki çalkantı, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) tahvil alımlarını açıklamasıyla dünkü durgunluğun ardından yeniden harekete geçti.

Analistler, uluslararası derecelendirme kuruluşu S&P’nin yarın Türkiye’nin not beklentilerine ilişkin değerlendirmesini açıklamasının beklendiğini ve yurtdışındaki merkez bankası yetkililerinin açıklamalarının yatırımcıların odak noktası olacağını söyledi.

Veri gündeminde ülkenin dış ticaret dengesi, İngiltere’nin yurtdışındaki büyümesi, avro bölgesi enflasyonu, Japonya’daki sanayi üretimi, ABD’deki kişisel gelir ve harcamalar, Çin’deki imalat ve hizmetler, satın alma yöneticileri endeksi (Analists, PMI’nın öne çıkacağını kaydeden BIST 100 endeksinde 3.140 puanın destek konumunda, 3.320 seviyesinin ise direnç konumunda olduğu kaydedildi.