Boğaz geçiş ücreti 5 kat arttı


Türkiye, Montrö Sözleşmesi ile tanınan haklara uygun olarak, boğazlardan geçiş ücretini beş kat artırdı. Yeni geçiş ücreti tonaj başına 4 $ olarak belirlendi.

Türkiye, Boğazlara İlişkin Montrö Sözleşmesi’nin kendisine tanıdığı uluslararası haklara uygun olarak, Boğaz’dan elde ettiği geliri belirleyen frangın değerini artırmıştır.

1983’te Türkiye, bir frangı 0,80 dolara sabitleyerek frangı fiyatına yüzde 75 indirim yaptı.

Ancak zamanla artan enflasyon ve dünyadaki altının değeri karşısında bu miktar aşınmıştır.

SATIŞLAR 200 MİLYON DOLARA YÜKSELDİ

Sabah gazetesinde yer alan habere göre; İsviçre frangı fiyatı beş kat artırılarak net ton başına 4$ olarak belirlendi. Yönetmelik 7 Ekim 2022’de yürürlüğe girdiğinde, deniz feneri, kurtarma ve sağlık ücretlerini 5 kat artırarak mevcut Boğaz geliri 40 milyon dolardan 200 milyon dolara çıkacak.

Türkiye, 1936 yılında imzalanan Montrö Sözleşmesi’ne göre, İstanbul Boğazı’ndan geçen ve Çanakkale Boğazı’na giren ve çıkan gemilerden deniz feneri, kurtarma ve tıbbi ücret alma hakkını saklı tutar.

Ancak o zaman hesaplamalar, Birleşmiş Milletler tarafından altın/frank olarak kabul edilen ortak para birimi “Germinal Frank” üzerinden yapılıyordu, bu da Türkiye’nin yıllarca haklarını kaybettiği anlamına geliyordu.

1936’da 1 frank 0.29 gram saf altına eşitken, germinal frangı dolaşmayı bıraktığında dolar cinsinden ödemeler Türk lirası olarak yapıldı, ancak 1 frankın değeri cari döviz kurlarında hala 0.29 gram saf altında tutuldu.

1983’te Türkiye, o zamanki otoyol geçiş haklarının yaklaşık yüzde 75’inden vazgeçti ve 1 altın frangı düşük bir değerle 0,8063 ABD dolarından sabitledi. Daha önce otoyol geçişleri, cari döviz alış kuru ile 0,8063 $’lık altın/frangı indirimli değeri çarpılarak tahsil ediliyordu.