Bitcoin, Ethereum ve Altcoins ile mevcut durum nedir? 19 Ağustos 2022 BTC, Dogecoin ve XRP kaç dolar/TL?)


Haftanın son iş gününe girerken piyasalar sert düştü. Bitcoin, Ethereum ve altcoinler hakkında yeni neler var? BTC, ETH ve XRP kaç dolar/TL oldu? Detaylar burada…

Kripto para piyasaları, haftanın başından beri düşüş eğiliminde.

Coinecko’daki verilere göre, düşüş son 24 saatte hızlandı. Kripto para piyasaları %6.1 düşüşle 1,1 trilyon doların altına düştü.

Saat 10:25 itibariyle, Bitcoin yüzde 5,9 düştü. BTC fiyatı 22.000 $ seviyesine düştü.

Ethereum’da da benzer bir grafik çizdi. ETH’nin fiyatı aynı dönemde yüzde 4,7 düşüşle 1.755 dolara düştü.

Ripple ve Dogecoin de piyasaları takip etti. XRP fiyatı yüzde 7,3 düşüşle 34,7 sente düşerken, DOGE fiyatı yüzde 13,6 düşüşle 7 sente düştü.

PİYASALARDAKİ AFET SENARYOSU

2014 yılında, Bitcoin piyasaları büyük bir siber saldırı ile karşı karşıya kaldı. Berg Gox borsasını hackleyen saldırganlar 850.000 bitcoin çaldı.

Berg Gox, tasarruf edebilecekleri herhangi bir BTC’yi alacaklılara iade edeceklerini söyledi. Son 8 yılda 140.000 Bitcoin kurtarıldı. Bunların, tutulan Mt. Gox’un alacaklıları olduğu söyleniyor. Bugünkü döviz kurunda bu miktar 3 milyar doları aşıyor.

140.000 bitcoin dağıtıldığında üç olası senaryo tartışılıyor. BTC sahipleri bu paraları satabilir ve bu da bitcoin’de keskin bir düşüşe yol açabilir.

Ortaya çıkan bitcoin, özellikle Ethereum olmak üzere altcoinlere akabilir. Burada akla gelen ilk senaryo altcoinlerin yükseleceği ancak kripto para piyasalarında bitcoin hakimiyeti denen bir gerçek var. Geçmişte yaşanan keskin düşüşler bize altcoin değerlenmesinin sınırlı olduğunu gösterdi.

Son senaryo hala tutuluyor. Yani birçok kripto yatırımcısı, kısa vadede piyasaların hodl olarak bilinen bu süreçten çok fazla etkilenmeyeceğini düşünebilir.

VİDEO: BİLGİSAYARDA BİTCOİN KİRALAMA