Binalarda doğalgaz tesisat projelerinde yeni dönem


Doğalgaz tesisatı yapılan binalarda tüm dairelerin kapılarına kadar doğalgaz boru hattı yapılacak şekilde bina tesisat projesinin hazırlanması zorunlu hale gelmiştir. Doğalgaz kuruluşları, sadece merkezi sisteme gaz sağlamak üzere tasarlanmış projeleri kabul etmeyeceklerdir.

Binalarda doğalgaz tesisat projelerinde yeni bir dönem başladı.

Türkiye Doğalgaz Distribütörleri Birliği (GAZBİR)’den yapılan açıklamaya göre, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan ve geçtiğimiz hafta Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikte yapılan değişiklikle kurulumunu gerçekleştirmeyi taahhüt etti. Doğalgaz boru hatları kapalı olacak şekilde projelendirilerek binadaki tüm bağımsız bölümlere ulaştırılır.

Bu kapsamda, özellikle doğalgazın merkezi sistem üzerinden tedarik edildiği binalarda, apartmanlara doğalgaz kolon hatlarının olmaması nedeniyle elektrikli soba ihtiyacının ve verimsiz enerji kullanımının önüne geçilmesi hedefleniyor.

TÜM DAİRELERDE MONTAJ ZORUNLU

Yeni düzenleme ile dağıtım şirketleri, doğalgaz tesisatı yapılacak binalarda sadece merkezi sistemi beslemek üzere hazırlanan projeleri kabul etmeyecek. Bu nedenle bina tesisat projesinin binadaki tüm dairelerin kapısına doğalgaz tesisatı yapılacak şekilde hazırlanması zorunludur.

Açıklamada konuyla ilgili görüşlerine yer verilen GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yeni yönetmeliği, özellikle elektrikli ev aletleri kullanılarak evlerde enerji tüketiminin verimli ve ekonomik hale getirilmesi için çıkarıldı. soba ve sıcak su ihtiyacı, enerji kullanımını verimsiz hale getirmekte ve “hanelerin elektrik faturalarını artırmaktadır. Binaların tüm daireleri için İhtiyaç’ta soba ve sıcak su ihtiyacının doğalgaz ile karşılanabilmesinin sağlanması enerji verimliliği açısından faydalı olacaktır. ”

Arslan, doğalgaz dağıtım şirketlerinin artık sadece merkezi sistem için müteahhit şirketler tarafından yapılan proje izin başvurularını kabul etmeyeceğini belirterek, şunları kaydetti:

“Doğal gaz tesisat projeleri, binalardaki tüm bağımsız bölümlere doğal gaz verilecek şekilde yapılmalıdır. Ülkemizin 81 ilinde 19 milyona yakın abonesi ile her yıl büyüyen doğal gaz dağıtım sektörü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın verimlilik ilkeleri çerçevesinde verimli enerji kullanımının yaygınlaştırılmasına katkı sağlamaya devam ediyor.