Bilgin: EYD çalışması teknik olarak tamamlandı, Aralık’ta açıklayacağız


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, milyonlarca kişinin merakla beklediği EYT yönetmeliği hakkında konuştu. Bilgin, kabinenin ardından yaptığı açıklamada, “Son etaplarda tamamladığımızı söyleyebilirim. Aralık ayında kamuoyuna duyuracağız. Teknik olarak çalışmalarımız tamamlandı” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Bilgin, Emeklilik Araştırması (EYT) hakkında bilgi verdi.

Bilgin dedi ki:

“Çalışmamız son aşamaya geldi. Tamamladık diyebilirim. Aralık ayında yapacağımız basın toplantısında detaylı olarak kamuoyu ile paylaşacağız. Çalışmamız teknik olarak tamamlandı, Cumhurbaşkanımızın beğenisine sunacağız. Paylaştıktan sonra ” Cumhurbaşkanımızla birlikte Meclis’e sunacağız.”

“TAŞERON ÇALIŞANI İLE ÇALIŞMA TAMAMLANDI”

Geçici işçiler hakkında soru sorulduğunda Bilgin, halka kalıcı geçişlerin zamanlamasının henüz net olmadığını, ancak çalışmalarını tamamladıklarını söyledi.

“YOLCU ÇALIŞMASI TAMAMLANDI”

Şu anda bakanlık olarak üzerinde çalıştıkları konuları anlatan Bilgin, “Sözleşmeli personel meselesi var. 516.000 kişinin kişilik haklarının korunması ile ilgilidir. İşi bitti, an meselesi. ” söz konusu.

Çalışmanın son halinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulup sunulmadığına ilişkin Bilgin, “Zamanla Cumhurbaşkanımızın beğenisine sunacağız. Bugün gündemimizde yoktu.”

Bilgin, bu çalışmada kamu sendikalarının taleplerini de dikkate aldıklarını vurgulayarak, “Geçenlerde arkadaşlarımız bir toplantı yaptı.

“ARALIK AYINDA ÇALIŞMALAR TAMAMLANACAK”

Bilgin, Bakanlığın gündeminde yer alan sözleşmeli personel, geçici işçiler, taşeron işçileri ve EJT çalışmalarının tamamlanarak kamuoyuna duyurulacağını ve Aralık ayına kadar Meclis takvimine alınacağını belirtti.