Biden’ın enflasyon açıklaması: Kabul edilemez derecede yüksek


ABD Başkanı Joe Biden, Haziran ayında yıllık bazda 1,3’e yükselen enflasyonun kabul edilemez derecede yüksek olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, ülkedeki enflasyonun Haziran ayında kabul edilemez derecede yüksek olduğunu, ancak benzin fiyatlarındaki son düşüşün etkisini yansıtmadığı için bayatladığını söyledi.

Biden yaptığı yazılı açıklamada, Haziran ayında yüzde 9’u aşan enflasyon verilerini değerlendirdi.

Başkan Biden, “Bugünün manşet enflasyon oranı kabul edilemez derecede yüksek, ancak modası geçmiş durumda” dedi. deyimini kullandı.

Biden, enerji kaleminin tek başına enflasyondaki aylık artışın neredeyse yarısını oluşturduğuna dikkat çekerek, bugün açıklanan verilerin benzin fiyatlarındaki düşüşün tam etkisini yansıtmadığını kaydetti.

Biden ayrıca buğday gibi diğer emtia fiyatlarının Haziran ayından bu yana keskin bir şekilde düştüğünü açıkladı.

Enflasyonun en acil ekonomik sorun olduğunu vurgulayan Biden, bu durumun dünyanın hemen her ülkesinde etkili olduğunu söyledi.

“Enflasyonla mücadele benim önceliğim. Biden, fiyat artışlarını kontrol altına almak için daha hızlı ve daha ileriye gitmemiz gerektiğini söyledi. değerlendirmesini yaptı.

Bu konuda atacakları adımlarla ilgili olarak Biden, gaz fiyatını düşürmek için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğini söyledi.

Biden, Stratejik Petrol Rezervi’nden piyasaya gaz sunmaya devam edeceğini, Rus petrolüne bir fiyat sınırı belirlemek için Avrupalı ​​müttefiklerle birlikte çalışacağını ve üretimi artırmak için ABD petrol ve gaz sektörüyle birlikte çalışacağını söyledi.

Petrol fiyatlarının haziran ortasından bu yana yüzde 20 civarında düştüğünü, benzin fiyatlarındaki düşüşün bu miktarın yarısı kadar olduğunu kaydederek, petrol şirketlerinin bunu kâr elde etmek için bir bahane olarak kullanmaması gerektiğini vurguladı.

Biden ayrıca Kongre’yi reçeteli ilaçlardan elektrik faturalarına ve sağlık sigortası primlerine kadar Amerikan ailelerinin günlük harcamalarını azaltacak bir yasa çıkarmaya çağırdı.

Başkan Biden, “Fed’e enflasyonla mücadele etmesi için ihtiyaç duyduğu alanı vermeye devam edeceğim” dedi. deyimini kullandı.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından bugün yayınlanan verilere göre, ülkenin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Haziran ayında aylık yüzde 1,3, yıllık yüzde 9,1 artışla Kasım 1981’den bu yana en hızlı artışını kaydetti.