Biden ‘Ian Kasırgası’ petrol şirketlerine uyarı: Fiyatı yükseltmek için kullanmayın


ABD Başkanı Joe Biden, petrol şirketlerini Florida’ya yaklaşan ve ortalığı kasıp kavuracak olan Ian Kasırgası’nı gaz fiyatlarını yükseltmek için bahane olarak kullanmamaları konusunda uyardı.

ABD Başkanı Joe Biden, Washington DC’de düzenlenen “Açlık, Beslenme ve Sağlık” konferansında yaptığı konuşmada, ABD’yi kasıp kavurması beklenen Ian Kasırgası konusunda petrol şirketlerini uyardı.

Biden konuşmasında, bugün ya da yarın Florida kıyılarını vurması beklenen ve büyük yıkıma yol açmasından korktuğu Ian Kasırgası hakkında değerlendirmelerde bulundu. Yardım Edin.

Biden ayrıca halkı uyarılara kulak vermeye ve uyarı alanlarını boşaltmaya çağırdı.

Biden, “Bugün akaryakıt ve benzin sektörüne bir uyarıda bulunmak istiyorum” dedi.

“Bana bir daha bu uyarıyı verme ve bu kasırgayı benzin fiyatlarını yükseltmek için bir bahane olarak kullanma. Gaz fiyatları nispeten düşüktür ve düşmeye devam etmelidir. Uzmanlarım, kasırganın çok kısa bir süre için ABD petrol üretiminin yalnızca %2’sini etkileyeceğini söylüyor. “Bu geçici fırtına, petrol endüstrisine zarar vermek için fiyatları yükseltmek için bir bahane olarak kullanılamaz. Yetkililerimden benzin fiyatlarının şişirilip şişirilmediğini kontrol etmelerini isteyeceğim.”

Biden, açlığın dünyadaki en büyük sorunlardan biri olduğunu ve Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın küresel gıda krizini körüklediğini söyledi.

2030 yılına kadar açlığı sona erdirmeyi ve diyete bağlı hastalıkları azaltmayı hedeflediklerini anlatan Biden, “Bugün bu hedeflere ulaşılmasına yardımcı olmak için 100 farklı kuruluştan 8 milyar dolarlık taahhüt aldığımızı duyurmak istiyoruz.” dedi.