Biden enflasyon faturasını imzaladı


ABD Başkanı Joe Biden, enflasyonu düşürmek için tasarlanmış kapsamlı sağlık, iklim ve vergi düzenlemelerini içeren yasa tasarısını imzaladı. Kural, zenginlerin vergilerdeki “adil paylarını” ödemesini ve büyük şirketlerin artık en az yüzde 15 kurumlar vergisi ödemesini sağlamayı amaçlıyor.

Biden, Beyaz Saray’da düzenlenen bir törende Kongre tarafından onaylanan Enflasyonu Azaltma Yasasını onayladı. Biden, yasa için “Bu, iklim değişikliği için atılmış en büyük adımdır” dedi.

Yasanın ABD’nin iklim değişikliğiyle mücadele için cesur ek adımlar atmasına izin vereceğini kaydeden Biden, sağlık hizmeti almak için mücadele eden Amerikalılara önemli faydalar sağlayacağını söyledi.

Biden, önümüzdeki 10 yılda bütçe açığının 300 milyar dolardan fazla azaltılacağını ve enflasyonla mücadele için açıkların azaltılacağını vurguladı.

Biden, zenginlerin vergilerdeki “adil paylarını” ödeyeceklerini açıkladı ve büyük şirketlerin artık kurumlar vergisi olarak en az yüzde 15’ini ödeyeceklerini söyledi.

Biden, Kongre Cumhuriyetçilerini özel çıkarlarını desteklemekle suçladı ve Cumhuriyetçiler tasarıya karşı oy verirken Demokratların Amerikan halkının yanında olduğunu da sözlerine ekledi. Başkan Biden: “Amerikan halkı kazandı ve özel çıkarlar kaybetti.” söz konusu.

ABD tarihinin en büyük “iklim paketi” olarak da kabul edilen yasa, 8 Kasım’da yapılacak ara seçimler öncesinde Biden yönetimi için siyasi ve ekonomik bir “zafer” olarak görülüyor.

Söz konusu yasada iklim değişikliği ile mücadele, ilaç fiyatlarının düşürülmesi ve vergilendirmeye yönelik düzenlemeler yer alıyor.

Yasa, sera gazı emisyonlarını azaltmayı ve tüketicileri yeşil enerjiye yönlendirmeyi, yaşlılar için reçeteli ilaçların maliyetini düşürmeyi ve işletmeler ile zenginler üzerindeki vergileri sıkılaştırmayı hedefliyor.

Enflasyonu frenlemeye yardımcı olduğu söylenen yasaya göre, yeni vergi kuralları ve reçeteli ilaç fiyat reformunun önümüzdeki 10 yılda 739 milyar dolar gelir ve 433 milyar dolar harcama yapması bekleniyor. Yasanın bütçe açığını 300 milyar dolardan fazla azaltacağı belirtiliyor.

Taslak, enerji güvenliğine ve iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik yatırımlar için 369 milyar dolar ayırıyor.

Bu yatırımların enerji maliyetlerini yılda 500$ ile 1.000$ arasında düşürmesi, 2030 yılına kadar CO2 emisyonlarını yüzde 40 oranında azaltması ve uygulanacak yeni projelerle istihdama katkı sağlaması bekleniyor.

Buna ek olarak, yasa sağlık sigortası maliyetlerini azaltmak için 64 milyar dolar sağlayacak ve 13 milyon aileye yılda ortalama 800 dolar tasarruf sağlaması bekleniyor.