Biden 280 milyar dolarlık çip faturasını imzaladı


ABD, Çin’in çip üretimi üzerindeki etkisini azaltmak için 280 milyar dolar yatırım yapıyor. ABD Başkanı Biden tarafından imzalanan yasa, yarı iletken üretimi için yaklaşık 52 milyar dolarlık sübvansiyon ve yarı iletken fabrikalarının inşasını teşvik etmek için dört yıl boyunca yüzde 25 vergi indirimi sağlıyor.

Başkan Biden, eyalet valileri, teknoloji şirketi yöneticileri ve onurlu konukların huzurunda çip üretiminin Çin’e geri dönmesini teşvik eden 280 milyar dolarlık çip yasasını imzaladı.

“Bugün imzaladığım Çip ve Bilim Yasası, Amerika Birleşik Devletleri için hayatta bir kez karşılaşılabilecek bir yatırım fırsatı olarak Amerikan halkının gurur duyabileceği bir yasadır. Biden, çip endüstrisinin geleceği Amerika’da yapıldı” dedi. söz konusu. “Ülkemizin geleceği hakkında bu kadar iyimser olmamın sebebi sizsiniz. Biliyorsunuz, Çip ve Bilim Yasası Amerika’da yarı iletken yapma çabalarımızı güçlendiriyor. Biden, “Bu yatırım tek başına 40 bin istihdam yaratacak” dedi. dedi.

ABD Başkanı, yeni yasaya yapılan yatırımlar sonucunda önümüzdeki 6 ay içinde yarı iletken fabrikaların kurulacağını ve bunun tek başına 1 milyondan fazla iş yaratacağını söyleyen analize atıfta bulundu.

Biden, Ros Garden’daki geniş dinleyici kitlesine hitaben iş dünyası liderlerine şunları söyledi: “İyi işler yaratmak, ekonomiyi büyütmek, sadece zenginler için değil herkes için büyümek, ulusumuza ve insanlara daha fazla umut ve fırsat getirmek için işgücünü güçlendirin. “dünya yaratmaktır.” ifadesini kullandı.

ABD’nin rakiplerine karşı konumunu güçlendirecek yasanın Çin’i endişelendirdiğini anlatan Başkan Biden, “Çin Komünist Partisi’nin bu yasaya karşı ABD iş dünyasını aktif olarak kullanmasına şaşmamalı” dedi. ABD, bu ilerici çiplerin üretiminde dünya lideri olmalıdır. Bu yasa tam da bunu yapacak.” dedi.

“Eskiden dünyanın bir numaralı Ar-Ge’siydik, şimdi 9’uncuyuz. Çin 8 on yıl önceydi, şimdi 2. sıraya yükseldi ve diğer ülkeler hızla yolda. Amerika Birleşik Devletleri dünyayı yönetti. Biden, “Önümüzdeki 10 yıl boyunca böyle kalacağına söz veriyorum” dedi. dedi.

27 Temmuz’da ABD Senatosu, çip imalat endüstrisine 280 milyar dolarlık yardım sağlayan tasarıyı onayladı ve 64 senatör 33 senatöre hayır oyu verdi. ABD’de yarı iletken üretimini artırmayı amaçlayan çip yasası, otomobillerden elektroniğe birçok endüstride üretim kesintilerine neden olan çip kıtlığını hafifletmeyi amaçlıyor.

Yasa, yarı iletken üretimi için yaklaşık 52 milyar dolarlık sübvansiyon ve yarı iletken fabrikalarının kurulmasını teşvik etmek için dört yıl boyunca yüzde 25 vergi indirimi sağlıyor.