Beyaz Saray, Haziran enflasyonunun artmasını bekliyor


Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre, Haziran ayı için yüksek enflasyon verilerinin Çarşamba günü ABD’de yayınlanmasını beklediğini söyledi.

Beyaz Saray’ın günlük basın toplantısında konuşan Beyaz Saray sözcüsü Jean-Pierre, “Haziran enflasyon verileri Çarşamba günü açıklanacak. Bu veriler gaz ve gıda fiyatlarını içerecektir. Haziran ayında akaryakıt fiyatlarındaki hızlı artış nedeniyle bu verilerin yüksek olmasını bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Jean-Pierre, ABD’de gıda ve benzin fiyatlarının Ukrayna savaşından olumsuz etkilendiğini belirterek, “Benzin fiyatları bu ay önemli ölçüde düşeceğinden Haziran enflasyonu artık geçerli değil ve önümüzdeki aylarda düşmelerini bekliyoruz. azalmak. ” söz konusu.

Jean-Pierre, petrol şirketlerine fiyatları düşürme çağrısını yineledi ve Amerikan ailelerinin bedeli ödememesi gerektiğini söyledi.

HAZİRAN AYINDA ENFLASYON ÇARŞAMBA AÇIKLANACAK

Geçen ay ABD’de açıklanan verilere göre, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Mayıs ayında aylık bazda yüzde 1, yıllık yüzde 8,6 artışla Aralık 1981’den bu yana en yüksek artışı kaydetti.

Ülkedeki enflasyon artış eğilimini sürdürerek 41 yılın en yüksek noktasına ulaştıktan sonra, ABD Merkez Bankası (Fed) Haziran toplantısında 75 baz puan ile 1994’ten bu yana en hızlı faiz artırımını gerçekleştirdi.

ABD’de Çarşamba günü açıklanacak olan Haziran ayı enflasyonuna ilişkin piyasa beklentileri, yıllık bazda yüzde 8,8 ile 41 yılın en yüksek seviyesine ulaşacak.