Beyaz eşya sektöründen taksit ve ÖTV alımı


Ev aletlerinin yurt içi satışları Temmuz ayında yıllık yüzde 2 düştü. TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer, “Kredi kartı taksitlerinin artırılması ve ÖTV’den kurtulmak faydalı olacaktır” dedi.

Temmuz ayında altı ana ürün grubunda beyaz eşya yurt içi satışları yüzde 2, ihracat ise yüzde 7 geriledi.

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) tarafından yapılan açıklamaya göre; Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, derin dondurucu ve kurutucu olmak üzere altı ana ürün grubunda beyaz eşya yurtiçi satışları yüzde 2 azalarak 615.625 adede geriledi. İhracat ise yüzde 7 azalarak 1,6 milyon adede geriledi.

Görüşleri World Daily’de yer alan TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer, yılın ilk yedi ayında sektörün yurt içi satışlar ve ihracat dahil toplam cirosunun yüzde 2 düştüğünü açıkladı. Dinçer, “Bu yıl içinde bulunduğumuz durumdan yara almadan çıkmaya çalışıyoruz” dedi.

Dinçer, sektörün taleplerini şöyle sıraladı:

“Yurt içi satışlardaki düşüşün üretimi etkileyeceği düşünülürse kredi kartı taksit sayısının artırılmasında ve ÖTV’den kurtulmada fayda olacaktır. Sektörümüz için bir maliyet yükü olan korumaları yeniden değerlendirmek de önemli.”

Dinçer, küresel gelişmelerin sektörün ihracat kısmını olumsuz etkilediğine dikkati çekerek; Küresel enflasyondaki artış, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yaşanan arz sorunları, enerji ve emtia fiyatlarındaki artış ve özellikle Avrupa’da ağırlaşan ekonomik sorunlar ana ihracat pazarı.

TÜRKKBESD verilerine göre Ocak-Temmuz döneminde yurt içi satışlar yüzde 7 düşüşle 4,87 milyon adede yükselirken, ihracat 14,49 milyon adede geriledi.