Beyaz cennette ziyaretçi sayısı yüzde 72 arttı


Dergi Haberleri

Beyaz cennette ziyaretçi sayısı yüzde 72 arttı

yılın ilk 8 ayında Pamukkale1 milyon 285 bin 990 ziyaretçi

DENTUROD Başkanı Gazi Murat Şen :

“2023 hedefimiz 3 milyonun üzerinde ziyaretçi”

DENİZLİ – En popüler turistik yerlerden biri olan UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Pamukkale Harabeleri’ne 2021 ve 2022 yılının ilk 8 ayında ziyaretçi sayısı yüzde 72 arttı. 2022 hedefine yaklaşan Pamukkale’de 2023 ziyaretçi hedefi 3 milyonun üzerinde olarak belirlendi.

‘Beyaz Cennet’ olarak da bilinen UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Pamukkale, her gün ziyaretçi akınına uğruyor. Dünyanın dört bir yanından kilometrelerce mesafeden travertenlere gelen yerli ve yabancı turistler, büyüleyici beyaz fotoğraflar çekerek anı ölümsüzleştiriyor. Termal suları ve tarihi zenginliği ile dikkat çeken Pamukkale, Kloepatra Havuzu ile de şifa sunuyor. Pamukkale harabelerindeki “Cehennem Kapısı”nın ziyarete açılmasıyla ziyaret sayısı artmaya devam ediyor.

Ziyaretçi sayısı geçen yıla göre arttı

Güzelliği ile görenleri kendine çeken Pamukkale’ye 2021 yılının ilk 8 ayında 747.474 ziyaretçi geldi. Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Gazi Murat Şen, 2022’yi bir önceki 2021 yılına göre değerlendirerek, “Ağustos 2021 itibariyle Pamukkale Harabeleri’nde yaklaşık 747.474 yerli ve yabancı ziyaretçi ağırladık. Yaklaşık yüzde 72’lik bir artış oldu. 2021 yılında sezon başında yaklaşık 1 milyon 200.000 ziyaretçiyi aldıktan sonra, 2022 yılında Pamukkale’ye ulaşarak 1 milyon 800.000 ziyaretçi hedefliyoruz. Pamukkale özellikle Eylül, Ekim ve Kasım aylarında çok sayıda ziyaretçi almaktadır. Bu aylarda ziyaretçilerle birlikte 2 milyon hedefine ulaşacağız” dedi.

“2023’ten çok daha umutluyuz”

Ağustos ayında Pamukkale’ye gelen yerli ve yabancı ziyaretçi sayısını geçen yıla göre değerlendiren Başkan Şen, “Son yıl 2021’e bakarsak Ağustos ayında Pamukkale’yi 277.924 kişi ziyaret etti. Bu yıl bu sayı 351.706. Burada da ciddi bir artış oldu: “Bu artışın sürekli artacağını varsayıyoruz. Özellikle 2023 için umutluyuz.

“Yabancı turistler yerli turistlerden daha baskın”

Pamukkale’yi ziyaret ettiğinde Savaş Tümer, “İstanbulluyum, burada güzel bir yer tavsiye ederim, yerli turistten çok yabancı turist. Biraz kalabalıktı ama şart. Kesinlikle buna değer olanlar için, hiç olmamış olanlar için.”

“Pamukkale’yi ziyaret edin, bitmiyor”

Ailesiyle birlikte internette araştırma yaptıktan sonra beyaz cennete gelen Nermin Kaya, “İlk defa buradayız, Pamukkale’yi merak ediyorduk. Görülmeye değer ve antik kent internette araştırdığımız kadar güzel. Pamukkale ziyareti bitmiyor, her yerde farklı bir tarihi olay var. “Bence daha serin bir zamanda güzelce takdir edilmeli” dedi.

“İran’daki arkadaşlarıma burayı tavsiye ederim”

Arkadaşlarıyla birlikte Pamukkale’ye gelen Parvane Dehghan, “İran’dan Pamukkale’yi ziyarete geldim ve çok keyif aldım. Burası İran’daki tüm arkadaşlarıma tavsiye ederim. Onu yakından görmek çok ilginçti, ama onu yakından ve fotoğraftan da görmek çok ilginçti.”