Beştepe’de kabine toplantısı: KYK borçları kapatılacak


Bugünkü kabine toplantısının ardından yapılacak açıklamada borcu olan gençlerin gözü eğitim kredilerinde olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kararnameye ilişkin mesajını “Gençlerimizi menfaat uğruna feda etmeyeceğiz” diyerek iletti. Yeni bir faiz hesaplaması veya yeni bir ödeme planı gibi seçenekler masada. Tahıl koridoru ve enflasyonla mücadele de kabine gündeminde.

Bugünkü kabine toplantısının ardından öğrenci kredisi borcu olan binlerce kişi açıklamayı bekliyor.

Tartışma CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Gençlere sesleniyorum, faizli KYK borcunu ödemeyin” açıklamasıyla başladı.

“GENÇLERİMİZE İLGİ SÖYLEMEDİK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Faizlerin düşmanıyız. İlk kabine toplantımızda bu konuda bir açıklama yapacağız. Menfaat için gençliğimizi feda etmiyoruz. Onları enflasyona bile kurban etmiyoruz. Biz işimizi yapıyoruz, açıklamamızı kabine toplantımızdan sonra yapacağız.”

“DOLAP SONRASI KAMUOYLA PAYLAŞILACAK”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da bugün atıfta bulunarak Kılıçdaroğlu’nun “ilgili” ifadesine tepki gösterdi.

Kasapoğlu, “Biliyorsunuz 351 sayılı Üniversite Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanunu var. Yerli üretici fiyat endeksi, bu iş kanununun bir nesnesidir. Özellikle bir faiz önerisi değildir, ana muhalefet partisi liderinin deyimiyle bir faiz önerisi değildir. Birincisi, bu bir faiz talebi değildir. Bir çizgi çizmeliyiz. Bu konudaki çalışmalarımız tamamlandı. Cumhurbaşkanımız ilk kabine toplantısının ardından bu konuyu gençlerimiz ve kamuoyu ile detaylı bir şekilde paylaşacak” dedi.

5 MİLYONDAN FAZLA KYK Borçlu

5 milyonu aşkın gencin KYK’ya borçlu olduğu ve bir kısmının da kurulan süreci geri ödeyemediği için haciz haline getirildiği belirtiliyor. Toplam borç 5,5 milyar lira olarak hesaplanıyor.

Seçenekler, elde tutmayı iptal etmeyi, belirlenecek bir faiz oranında yeniden yapılandırmayı veya yeniden planlamayı içerir.

TAHIL KORİDOR

Kabine toplantısının ana başlıklarından biri Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler ile tahıl koridoru müzakereleri olacak.

İstanbul toplantısı ve sonuçlarının tartışılması bekleniyor.

Ekonomide enflasyonla mücadele ve fahiş fiyat artışları gündemde olabilecek konular arasında yer alıyor.