Belçika ilk kez bir nükleer reaktörü kapattı


Belçika’nın önceki hükümetleri tarafından hazırlanan nükleer silahlardan arındırma yasasına göre ülkede 40 yıldır faaliyette olan Doel 3 reaktörü bugün kapatılacak.

Avrupa’daki enerji krizine rağmen, Belçika’nın Antwerp limanının kuzeyindeki Doel kasabasındaki nükleer reaktör bugün kapanacak.

Doel nükleer santralinin 4 reaktöründen biri olan ve geçmiş hükümetlerin kararlarına göre hazırlanan nükleer aşamalı yasa nedeniyle kapatılacak olan Doel 3 reaktörü, 21:15’te şebekeden tamamen kesilecek. Yerel zaman.

Belçika’da ilk kez bir nükleer reaktör kalıcı olarak kapatıldı.

1978 yılında inşa edilen ve 1982 yılında şebekeye bağlanan Doel 3 nükleer reaktörü 1006 megavat saat elektrik üretim kapasitesine sahip olup, 40 yıldır faaliyet göstermektedir.

2012 yılında yapılan araştırmalarda Doel 3 reaktörünün basınç sisteminde kılcal çatlaklar tespit edilmiştir. Ardından kapatılan reaktör yaklaşık 2 yıl süren bir onarım sürecinden geçti.

Hollanda sınırına yakın Belçika’daki Doel nükleer santralinde 4 ve Almanya-Lüksemburg sınırına yakın Tihange nükleer santralinde 3 olmak üzere toplam 7 reaktör çalışıyor.

Bu reaktörlerin ürettiği elektrik, ülke ihtiyacının yaklaşık yarısını karşılıyor.

İKİ REAKTÖR İÇİN 10 YILLIK GENİŞLETME

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından Belçika, enerji arz sıkıntısı yaşamamak için 2025 yılında kapatılması planlanan Doel 4 ve Tihange 3 reaktörlerinin işletme ömrünü 10 yıl uzatma kararı aldı.

Geçmiş hükümetlerin kararları doğrultusunda Doel 3 reaktörünün Eylül ayında, Tihange 2 reaktörünün ise Şubat 2023’te kapatılmasına karar verildi.

Mevcut hükümet, enerji krizi nedeniyle bu reaktörlerin işletme sürelerini uzatmak için çalışmalara başlamış ancak reaktör işletmecileri ile hükümet arasında yapılan görüşmelerde Doel’in ertelenmesinin teknik ve yasal olarak mümkün olmadığı anlaşılmıştı. 3 Kapatma -Bu aşamadaki işlem.

NÜKLEER DESTEK PROTESTOSU

Öte yandan Doel 3 reaktörünün kapatılmasına karşı protestolar yaşandı.

Doel kasabasındaki reaktör çevresinde yaklaşık 100 kişi toplandı.

Göstericiler, “Enerji ve iklim krizinde nükleer santrali neden kapatıyorsunuz” yazılı büyük bir pankart astı.

Protestocular, “Nükleerin aşamalı olarak durdurulmasını durdurun” yazan kıyafetler giydiler ve bir enerji krizi ortamında reaktörün çalışma süresinin uzatılması gerektiğine dikkat çektiler.

Emrick adlı bir protestocu, “Belçika’da tamamen devre dışı bırakılan ve kapatılan ilk reaktör olan Doel 3 nedeniyle bugün buradayız” dedi.

Protestocular, nükleer enerjiye verdikleri desteği gerekçe göstererek, hükümetin nükleerden çıkış planını değiştirmesi ve Doel 3 reaktörünü çalışır durumda tutması gerektiğini söyledi.

Protestocular, Belçika’nın bu dönemde kendi topraklarında ürettiği her megavat saatlik elektriğe ihtiyacı olduğunu vurguladı.