Başvuruda tüketici hakem heyetine yapılan değişiklik


Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Yeni düzenleme ile tüketici hakem heyetlerine intikal ettirilebilecek uyuşmazlıkların parasal değeri 30.000 liraya çıkarıldı. Tüketicilerin haklarını aramaları da kolaylaştırılmıştır.

Ticaret Bakanlığı tüketici hakem heyetlerinin yönetmeliğini değiştirdi.

1 Ekim’de yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle birlikte 15.430 liranın altındaki uyuşmazlıklar için tüketici hakem heyetleri için talep edilebilecek parasal sınır 30.000 lira oldu. Bu nedenle, mahkemeye getirilmeden önce başka anlaşmazlıkları çözmek için adımlar atıldı.

Tüketicilerin yasal yollara başvurmalarını kolaylaştırmak için tüketicilere, tüketici hakem heyeti olmayan ilçe yönetimleri ile iletişime geçme imkanı verilmiştir.

EKSTRA SÜRE 3 AYA İNDİRİLDİ

Tüketici hakem kurulları için de inceleme süresi hızlandırıldı. 6 ay içinde karara bağlanan başvurular için süre 6 aydan 3 aya indirildi.

TÜKETİCİ TAHKİM KURULLARINA NASIL BAŞVURABİLİRİM?

Şahsen veya bir avukat aracılığıyla; Tüketici hakem kurullarına başvurular, tüketici bilgi sistemi (TÜBİS) üzerinden elden, posta yoluyla veya e-devlet kapısı üzerinden elektronik olarak yapılabilmektedir. Tüketici hakem kurullarına sözlü başvuru yapılamaz.

HANGİ HEYETLER BAŞVURABİLİR?

Başvurular, tüketicinin kayıtlı bulunduğu yerdeki veya tüketici işleminin yapıldığı yerdeki tüketici hakem heyetine yapılabilir.