Barok arp Türkiye’de ilk kez sevenleriyle buluşuyor


Dergi Haberleri

İngiltere’de yaşadığı ilk arp serüveni Zeynep’i İrlanda’ya götürdü ve burada kulaktan kulağa aktarılan Kelt arp geleneği ile tanıştı. Arp eğitimine Amerika, İngiltere, Fransa ve Hollanda’da devam etti ve hayatının büyük bir kısmını bu alana adadı. American Wolves in The Throne Room ve Philippine Impreia gibi yerli ve yabancı metal gruplarının albümleri ve “Taksim Taksim” adlı Osmanlı saray müzik ve dans projesi gibi birçok farklı projeye imza attı. 1650’den sonra kaybolan barok arp, çaprazlama ile çalınan üç telli bir çalgı türüdür. O yıllardan sonra kaybolan ve ancak ustası tarafından çalınabilen barok arp Zeynep Öyku, tarihi kayıtlardan gün ışığına çıkarılıyor ve Türkiye’deki konserlerinde bir müzik şölenine tanık oluyoruz.

Barok arp denilince ilk akla gelen, dünyaca ünlü tek barok arp ustası Andrew Lawrence King’in pandemi döneminde konserlerine ara vermesi ve kendisinden uzun yıllar eğitim alan Zeynep Öyku’dur. bu Klangfest’i şimdi Türkiye’deki konserlerinde hayranlarıyla buluşturuyor. Konserlerinde Amerikalı viyola da gamba sanatçısı Tina Chancey, Zeynep Öykü ile unutulmaz konserler vermek için Türkiye’ye geliyor. Tina, dünyadaki birkaç viola da gamba ustasından biridir. Rönesans ve Barok dönemlerinin en popüler enstrümanlarından biri olan bas viyol çellonun atası Tina’ya eşlik ediyor.

Marain Marais, Diego Ortiz, Giovanni Bassano, Cipriano da Rore ve John Dowland gibi bestecilerin verdiği konserlerde doğaçlamacı Tina, 14. ve 15. yüzyıla ait doğaçlamalarıyla eşsiz bir müzik zevki sunuyor.

konser tarihleri;

24 Eylül Bodrum Herodot Kültür Merkezi

26 Eylül Boyoz Akademi Sanat Merkezi İzmir

27 Eylül Ayvalık Sanat Fabrikası

29 Eylül Eskişehir Yunus Emre Kültür Merkezi

30 Eylül Ankara Musa Göçmen Senfoni Orkestrası Salonu

1 Ekim, İstanbul Moda Kilisesi

7 Ekim Şişli Nazım Hikmet Kültür Merkezi İstanbul