Banknotlar Kraliçe sonrası Britanya’da da değişecek


Kraliçe II. Elizabeth’in ölümüyle birlikte İngiltere’deki banknotlar da değişecek. Kanunen zorunlu olmamasına rağmen, Kral III. Önümüzdeki dönemde üzerinde yeni banknotlar görünecek.

İngiltere Merkez Bankası, Kraliçe Elizabeth’in ölümüyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Bankanın banknotlarına ilk kez basan banka, II. Elizabeth’in portresini taşıyan madeni paraların yasal ihale olmaya devam edeceğini ve yas döneminin ardından madeni paralar hakkında yeni bir açıklama yapılacağını belirtti.

Yüzyıllardır Birleşik Krallık’ta sikkelerde hükümdar portreleri görünse de, Kraliçe II. Elizabeth 1960 yılında Kraliçe oldu. Elizabeth, portresini kağıt para üzerinde kullanan ilk hükümdardı.

1952’de tahta çıkan Elizabeth’in yüzü ilk olarak 1953’te madeni paralarda kullanıldı.

Elizabeth’in görüntüsünü banknotunda kullanan ilk ülke 1935’te Kanada’ydı. Elizabeth’in genç bir prenses olarak görüntüsü Kanada doları olarak kullanıldı.

Kanada ile birlikte Avustralya’nın da hem 5 dolarlık banknotlarında hem de madeni paralarında İkinci Dünya Savaşı var. Elizabeth’in portresini kullanıyor.

Avustralya Merkez Bankası sözcüsü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, madeni paraların üzerlerinde 3. Charles ile basılmasının beklendiğini söyledi. Sözcü, madeni paralarda geleneksel olarak yeni hükümdarın önceki hükümdardan uzak durması gerektiğini söyledi.

Bu nedenle, büyük olasılıkla, Charles III’ün sola bakan bir portresi. İngiltere, Avustralya ve Kanada’da madeni paralarda göründü.

PARALAR DE DEĞİŞECEK

II. Elizabeth, babası George VI, sola bakarken, madeni paralara sağa baktı. Ancak banknotlar için böyle bir gelenek yoktur.

Bu nedenle yeni tasarımlar için merkez bankalarının açıklamaları takip edilmektedir.