Bankaların maaş promosyonunda işçinin ‘enflasyon düzenlemesi’ talebi KDK’da


Bankaların maaş promosyonunda çalışanların “enflasyon düzenlemesi” talebi KDK’ya ulaştı. KDK, enflasyon artışına göre banka maaş sübvansiyon tutarlarında artış talebi ile başvuruyu görüşecek ve aradaki farkı çalışanlara tek seferde yatıracak.

Ombudsmanlık (KDK), bankaların çalışanlara verdiği maaş desteklerinde enflasyon tazminatı başvurularını inceledi. Kurum gerekli kontrolleri yapar ve ilgili kurumlarla toplantılar yapar.

KDK’ya göre bir çalışan, 2021 yılında Sosyal Sigortalar Kurumu ile birçok kurum ve bir banka arasında imzalanan maaş yükseltme sözleşmelerinin enflasyon ve ekonomik gelişme nedeniyle 3 yıl süreyle uzatılması için KDK’ya başvurdu.

ÜÇ YIL ÖN ÖDEMELİ BAKIM

Başvuruda, banka ile imzalanan terfi protokolünde aylık ücret olarak 111 liranın belirlendiği ve çalışanlara 3 yıla denk gelen yaklaşık 4.000 liranın nakit olarak ödendiği belirtildi.

Sözleşmenin imzalanmasının ardından dünyadaki ekonomik gelişmeye bağlı olarak enflasyon oranlarında artış yaşandığının belirtildiği başvuruda, enflasyondaki artışa uygun olarak bankanın sübvansiyon tutarının artırılması istendi. ve protokol bitimine kadar olan süre için yapılacak hesaplamaya göre çalışanların bir kerede farkları.

Ayrıca, bankanın maaş destek tutarlarında sürekli artış yapılması için yapılan başvurunun daha önce Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından onaylanmadığı öne sürülen önergede, sözleşmenin tek taraflı feshinin Sosyal Sigortalar’a mali bir yük getirmeyeceği ileri sürüldü. Kurumlar sübvansiyon sözleşmeleri olmadığı sürece bankalar tarafından revize edildi.

KDK, başvuru için gerekli incelemeleri yapar ve sorumlu kurumlarla görüşür.