Bankalara Fed ‘Kripto’ Uyarısı


Fed’in inceleme mektubu, bankalardan kripto varlıkla ilgili herhangi bir faaliyette bulunmadan önce bu faaliyetlerin yasal olduğundan emin olmalarını istiyor.

ABD Federal Rezervi (Fed), bankaları kripto varlıkla ilgili hizmetler sunmadan önce düzenleyici onayları kontrol etmeleri konusunda uyardı.

Fed, kripto varlıkla ilgili faaliyetlerde bulunan veya bu faaliyetlerde bulunmayı planlayan bankalar için düzenleyici bir mektup yayınladı.

Söz konusu mektupta, ortaya çıkan kripto varlıklarının bankacılık kurumları, müşterileri ve tüm finansal sistem için potansiyel fırsatlar sunduğunu, ancak kripto varlıklarla ilgili faaliyetlerin güvenlik, tüketicinin korunması ve finansal istikrarla ilgili riskler de oluşturabileceği belirtildi.

Kripto varlıklarla ilgili faaliyetlerde bulunmak isteyen bankaların atması gereken adımları özetleyen mektupta, Fed’in konuyla ilgili gelişmeleri ve bankaların kripto varlıklarıyla ilişkili kripto varlık faaliyetlerine katılımı yakından izlendi.

Mektupta, bankaların kripto varlıkla ilgili faaliyetlerde bulunmadan önce bu tür faaliyetlerin yasal olmasını sağlamaları gerektiği vurgulandı.

Bankaların kripto varlıklarla ilgili herhangi bir faaliyette bulunmadan önce düzenleyicileri bilgilendirmesi gerektiğinin de belirtildiği mektupta, bunların güvenli ve sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için yeterli sistem ve kontrollerin olması gerektiği belirtildi.