Balıkçılar palamut beklentisiyle gün sayıyor


Denizlerde balık avlama yasağının bitmesine az bir süre kaldı. 1 Eylül’de başlayan sezon öncesi hazırlıklar neredeyse tamamlandı. Balıkçılar son yılların en iyi sezonunun Palamut’ta yaşanacağına inanıyor.

Denizlerde avlanma yasağı nedeniyle uzun süredir teknelerini karaya çeken balıkçıların yeni sezon hazırlıkları 1 Eylül’e sayılı günler kaldı.

Yeni sezon hazırlıklarının yapıldığı limanlardan Sarıyer Rumeli Feneri’ndeki Büyük Liman’da balıkçılar, geçen sezon yıpranan ağlarını ilmek ilmek örerek onarıyor ve yeniliyor.

Ağustos sıcağının etkisiyle çalışmalarına devam eden balıkçılar, yeni sezonu umutla bekliyor.

”BOL OLACAKSINIZ”

Kolcular gemisinin kaptanı Mustafa Kolcu, sezon için son hazırlıklarını yaptıklarını ifade ederek, “Bu yıl umarım güzel geçer. Vatandaşlarımız bol bol palamut ve yaban mersini yiyecekler. Kaç tane hamsi olur bilemiyoruz ama Karadeniz’e çok az hamsi göç etti. Bu yıl denizlerde bütün balıklar bulunur. Halkımız çok balık yiyecek” dedi.

”HER BALIK BİR KALİTE OLMALIDIR”

Kolcu, balıkçılar olarak bunun minimum ve maksimum fiyata tabi olmasını istediklerini açıklayan Kolcu, şunları söyledi:

“Hamsi ton balığı ile yapılır. Motorların boyutuna ve makinenin gücüne göre uyarlanırlar. Hamsi ve istavrit kotaları buna göre dağıtılmalıdır. Bu işi bitirmeyelim. Hamsi olsaydım, neden gidip yemleneyim ki? Bu tamamen farklı bir şey. Eyaletimizden balıklar için bir kota. Her balıkla birlikte gelmeli. Kendi balığımız var. Sardalya, istavrit, yaban mersini ve hamsi kendi balıklarımızdır. Denize hiçbir şey ekmiyoruz. Cenab-ı Allah denizi denize veriyor biz de tutuyoruz.

Aynı zamanda Rumeli Feneri Su Ürünleri Kooperatifi Kaptanı ve Başkan Yardımcısı olan Mustafa Yalçın, hazırlıkların son aşamaya geldiğini belirterek, “Beklentilerimiz iyi. Palamuttan çok bekleriz ama Allah takdirini verir. Dizel fiyatları biraz yüksek. Devletimizin bu konuda bize yardımcı olmasını bekliyoruz. En azından balıkçılar için KDV’nin düşürülmesini talep ediyoruz” dedi.

“ÖRNEKLER İYİ GÖRÜNÜYOR”

Sezon öncesi filelerini tamir eden Enes Güzel, “Allah dilerse 1 Eylül’de vira bismillah diyeceğiz. Umarım güzel bir sezon bekleyebiliriz. Yasak başladığından beri hazırlıklarımızı yavaş yavaş tamamladık. İyi bir sezon olacağını düşünüyoruz. Provalar şimdilik iyi görünüyor. Öncelikle Mevla havayı bağışlasın. Denizde hava güzel olursa denizcilerimiz de ava çıkar. dedi.

Ağ tamiri yapan denizcilerden Fazıl Gerçek, uzun süredir denizcilik yaptığını ve yaşı gereği artık ağları tamir ettiğini ifade etti.
Üç ayı aşkın süredir ağları tamir etmeye çalışan Real, “Rıhtımlarda geçim mücadelesi veriyoruz. Onlar denizi yakalayacaklar ve biz burada ağları düzelteceğiz.” dedi.