Baklavacıların bayram mesaisi: 100 liradan başlayan fiyat 280 liraya kadar çıkıyor


Kurban Bayramı’nın gelmesiyle birlikte tatlıcılarda faaliyet başladı. Artan maliyetler baklava fiyatlarını da artırdı. Bayramda 100 TL olan baklava fiyatlarının 280 TL’ye çıktığı söyleniyor.

Bayramların vazgeçilmezi olan baklava, Kurban Bayramı’nda da yoğun talep görüyor. Tatlıcılarda erken saatlerde başlayan yoğunluğun, festivalin üçüncü gününe kadar devam etmesi bekleniyor.

yoğunluk hakkında bilgi verir Baklava ve Tatlıcılar Derneği (BAKTAD) Başkanı Mehmet YıldırımHer bayram olduğu gibi bayramda da siparişleri yerine getirmek için sektör yoğun mesai harcıyor.

Yıldırım, hazırlıkların tüm hızıyla devam ettiğini söyledi:

“Geçen Kurban Bayramı’nda pandemi vardı, şimdi atlattık. Bu bayram kısmen fiyatlar nedeniyle biraz düşük olsa da, siparişlerimizin hacmi geçen bayramla aynı değil.

Bu bayramda en çok rağbet gören ürünler ise klasik fıstıklı baklava, şöbiyet, havuç dilimleri, son zamanlarda satışları artan soğuk baklava, midye baklavası ve ballı baklavamız.

Pandemi döneminde Türkiye genelinde günlük baklava tüketimi biraz düşse de sonrasında normale döndük.

Hesaplarımıza göre Türkiye’de günlük 1.450 ton baklava tüketimi var ve bu bayrama bakarsak arifesidir, ilk günü ve ikinci günüdür. 3 günde 5.000 ton baklava üretimi ve tüketimi Bunun olacağını tahmin ediyoruz.”

MALİYET FİYATI DA ARTTIRDI

Festival süresince baklava fiyatları hakkında bilgi veren Mehmet Yıldırım, fiyatların 100 TL’den başlayıp 280 TL’ye kadar çıktığını açıkladı.

Ödüllerde kullanılan malzemelerin önemli bir rol oynadığını söyleyen Yıldırım, şunları kaydetti: Bu fiyatlar fıstıklı ürünler için 360 TL’ye kadar çıkıyor. çıktığını bildirdi.

“FISTIK FİYATI AÇIKLAMAMIZDAN SONRA FİYATLAR DÜŞTÜ”

Son zamanlarda Fıstık Fiyatları ve Fıstık ÇorabıYıldırım, yaptıkları basın açıklamasına atıfta bulunarak, bu çağrıyla istedikleri sonucu aldıklarını söyledi.

Yıldırım konuyla ilgili şunları söyledi:

“Depolama nedeniyle fıstık fiyatları aşırı yükselmişti. Antep fıstığını 20 günde 240 TL’den 440 TL’ye çıkardılar, daha da yukarılara çıkacaktı. 500-600 TL konuşulmuştu o yüzden açıklama yapmak zorunda kaldık.

Bu tepki açıklamasının ardından fiyatlar durdu ve biraz aşağı indi. Açıklamamız çok yardımcı oldu, fıstık fiyatları tekrar düştüğünde sektör rahatladı.”