Baklalı turizm yatırımcılarının radarına girdi


TÜİK’in açıkladığı verilere göre, Türkiye’nin turizm geliri 2022’nin ikinci çeyreğinde yıllık bazda %190,2 büyürken, pastadan en büyük payı yılın ilk yarısında 6 milyon 755.000 turisti ağırlayan İstanbul alıyor. . Pandemi koşullarının ardından faaliyete geçen İstanbul Havalimanı çevresindeki yeni yaşam alanları da yatırımcıların radarında. Bölgenin en popüler bölgelerinden biri olan Baklalı Köyü, Yenişehir Rezervi Yapısal Alanı içerisinde bir turizm üssü olarak öne çıkıyor.

2022’nin ilk yarısında 6 milyon 755 bin turistle İstanbul, turizm pastasından en büyük dilime sahip il oldu. Dünya standartlarında bir turizm merkezine dönüşecek rüzgara sahip olan megakentte de yatırımlar devam ediyor. Pandemi sonrası yoğun günlerine yeniden kavuşan İstanbul Havalimanı’na yakın bölgeler yatırımcıların radarında. Yeni oluşturulan yaşam alanları ile İstanbul hem ticaret üssü hem de turizm merkezi haline geliyor.

İstanbul Havalimanı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde çevre bölgede çeşitli inşaat çalışmaları planlanırken, Arnavutköy ilçesine bağlı Baklalı köyü otel bölgesi olarak başladı, turizm ve ticaretle uğraşan yatırımcıların radarında. Gayrimenkul fiyatlarındaki genel artışın yanı sıra, özel proje alanı olan Baklalı Köyü, yatırım potansiyeli olan arsaya dönüştürülecek arazilerin maliyetindeki artıştan da yararlanıyor. Metrekare fiyatlarının bir önceki yıla göre 2-3 kat arttığı bölgede sınırlı sayıda turistik ve ticari alan bulunurken, yatırımcıların imar planlarına başladıkları görülüyor.

İstanbul’un yeni kentsel bölgesinde turistik yer: Baklalı

İstanbul Havalimanı’nın yanında yer alan Baklalı Köyü, Yenişehir Rezerv Bölgesi’nde turizm alanı olarak seçilirken, 244.000 dkar imar planı kapsamında Baklalı Bölgesi’nde sadece 1.800 dkar’lık otel alanı olarak faaliyete geçirilecek. Bölgenin Kuzey Marmara ve D-100 karayolları ile birleştiği noktada yer alan Baklalı ve Boyalık Havzası, turizm, fuar ve kongre turizmi için yeni bir üs olarak değerlendiriliyor. Bu kapsamda bölgede sağlık turizmi faaliyetlerinin yoğunlaştırılması öngörülürken, uluslararası standartlara uygun hastaneler, rehabilitasyon merkezleri, sağlık köyleri ve bakım merkezlerinin inşa edilmesi bekleniyor.

Baklalı köyünde konut, ticaret ve cami projeleri devreye alındı

Yeni İstanbul olarak adlandırılan Baklalı Köyü’nde vatandaşlar ve turistler için yeni yaşam alanlarının oluşturulması Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi’nin sorumluluğundadır.TOKİ) bölgedeki çalışmalarını da hızlandırıyor.

TOKİ’nin resmi internet sitesinde ilk proje ihalesinin 21 Eylül’de yapılacağını açıklamasıyla birlikte, ilk etapta 844 daire, 10 dükkan ve 1 cami projesi devreye alınırken, ikinci etapta ihale Eylül’de yapılacak. 13. Eylül ve 716 daire ve 20 dükkandan oluşmaktadır. 14 Eylül’de açılacak olan projenin üçüncü bölümünün ihalesi 621 daire ve 10 dükkandan oluşuyor.