Bakanlar kurulu sosyal konut projesi için başvuru sayısını açıkladı.


Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İlk Evim İlk İşim projesi için yapılan 5 milyon başvurudan 1.714.000’inin gençler olduğunu söyledi. Bakan Kurum, orta gelir grubuna yönelik bir proje açıklayacaklarını belirterek, “Sosyal konut projesine başvuran gençler taksitlerini nasıl ödeyecek?” sorusunu da yanıtladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TV100’de katıldığı canlı yayında sosyal konut projesiyle ilgili soruları yanıtladı.

25 Ekim’de ‘İlk Evim, İlk İş Yerim’ projesinin ilk temellerinin nerede atılacağı sorulduğunda ajans, “Projenin ilk temellerini 17 ilde atıyoruz. Ankara, Afyonkarahisar, Amasya , Aydın, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya. Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.”

Kurum, tüm valiliklerden il ihtiyaçları hakkında bilgi talep ettiğini, gelen veriler doğrultusunda il ve ilçelerdeki rakamların belirlendiğini söyledi.

“1 MİLYON 714 BİNE YAKLAŞIK 5 MİLYON BAŞVURU GENÇLERİMİZDİR”

“Projeye başvuran gençler taksitlerini nasıl ödeyecek?” Sorulduğunda kurum şu yanıtı verdi: “Uygulama ile birlikte gençlerimizin bu projeye olan güvenini görüyoruz. Yaklaşık 5 milyon başvurunun 1 milyon 714.000’i gençlerimizden. Bu önemli bir rakam” dedi.

Projede alternatifler olduğunu kaydeden bakanlık kurumu, “Gençler, ‘İsterseniz 2.280 liradan taksitle ev alabilirsiniz’ dedi. ” söz konusu.

“ÜCRETLERİMİZDEKİ ARTIŞ YÜZDE 25’İ AŞMAMALI DEDİK”

Proje kapsamında ödemelerin yetkililerin maaş artışlarına göre düzenleneceğine dikkati çeken kurum, bazı endişelerin bulunduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bunun cevabı aslında yaptığımız şey. Geçen yıl, memur maaşları yaklaşık yüzde 80 arttı. TOKİ’den ev alan 1 milyon 170.000 vatandaşımıza ‘Kira anlaşmasına vardık, kira artışı yüzde 25’i geçemez’ dedik. 25 ise faiz oranlarımızdaki artış yüzde 25’i geçmemeli, borçlularımızı bir yılda yüzde 25 artırmışız.”

Kurum, bugüne kadar hayata geçirilen projelerde vatandaşların ödeyebileceği koşullarda oran artışları belirlediklerini vurguladı.

Bakan Kurum: “İlk evim ilk işim mi? Proje, Türkiye’de emlak fiyatlarının ve kiraların artmasını tetikleyecek mi?” sorusuna “Aksine tam tersi olacak.” cevabını verdi.

“BU PROJEYE KIBRIS VE KIBRIS gazilerimiz de BAŞVURABİLİR”

Koreli ve Kıbrıslı gazilerin projeye başvuramayacaklarına dair şikayetleri hatırlatan ajans, şunları kaydetti:

“Bu talep çok geldi, yayınınızda bu soruya ilk kez açıklık getirelim. Şehit ve gazi ailelerine yüzde 5’lik bir kontenjan ayırdık, 250 bin evin yaklaşık 12 bin 500’ü şehit ailelerine ayrılmış, “Sosyal İşler Bakanlığı ile görüştük ve bu konuda iyi bir iş çıkardık. Evi olmayan Koreli ve Kıbrıslı gazilerimiz de bu projeye başvurabilir. Evleri varsa diğer şehit ve gazi ailelerimiz de başvurabilir.”

Bakan Kurum, “İlk Evim İlk İşim” projesinin tüm sektörlerde istihdamı artıracağını ve yeni istihdam alanları yaratacağını söyledi.

Bu projenin 250 sektörde toplam 200.000 yeni istihdam yaratacağını söyleyen Murat Kurum, “Gençlerimiz, yeni mühendislerimiz, mimarlarımız, teknikerlerimiz ve eksperlerimiz bu projelerde sorunsuz bir şekilde görev yapabilecekler. Bunun dışında bakanlığımız hem bize hem de bağlı kuruluşlarımıza yeni mühendis ve mimarlar alıyor. kullanılan cümleler.

ORTA GELİR GRUBU İÇİN SOSYAL KONUT PROJESİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Türkiye’de yılda yaklaşık 600 bin yeni konut yapıldığını belirterek, “Arz-talep dengesiyle alakalı. Burada talebe karşı arzı arttırıyorum. Şimdi bunu yapacağız, o zaman orta gelirli projeyi açıklayacağız. “1000 yılında orta gelirlinin şartlarını oluşturmaya çalışacağız. Maliye Bakanlığı ve Emlak Konut ile birlikte çalışıyoruz. Bu projeyi duyurduk, kiralar ve konut fiyatları düştü, düşmeye devam edecek.” dedi.