Bakan Yanık açıkladı: Sosyal yardım ödemeleri öne çekildi


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Kurban Bayramı nedeniyle sosyal yardım programlarımız kapsamında ön ödeme yaparak hesaplara 3 milyar 125 milyon TL yatırıyoruz” dedi.

Bakan Yanık, Kurban Bayramı öncesi ödenen Temmuz ayı yaşlılık aylığı, malullük aylığı, evde bakım yardımı ve SED’e ilişkin açıklamalarda bulundu.

Temmuz ayında yaklaşık 835 milyon TL’lik yaşlı maaşı ödemesi yapacaklarını kaydeden Bakan Yanık, yaklaşık 658 milyon TL’lik malullük aylığını hak sahiplerinin hesaplarına yatıracaklarını bildirdi.

Bakan Yanık, bakıma muhtaç ve bakıma muhtaç olduğu için çalışamayan ağır engelli yakını olan vatandaşlara evde bakım yardımı yapıldığını hatırlatarak, “Ağır engelli vatandaşlara ve bakıma muhtaç ailelerine, genel olarak ekonomik destek sağlamak. Kurban Bayramı öncesi hesaplara 1 milyar 296 milyon TL evde bakım yardımı eklenerek, “Bu ay 550 bin vatandaşımız evde bakım yardımından yararlanacak” dedi.

Bakan Yanık, çocukların ekonomik nedenlerle ailelerinden ayrılmamaları için ihtiyaç sahibi ailelere sosyal ve ekonomik destek (SED) hizmeti, yaşlı ve engellilere yönelik ödemelerin yanı sıra sosyal ve ekonomik destek (SED) hizmeti sunduklarına dikkat çekerek, 336 milyon TL yatırım yapacağız. toplamda” dedi.

Bakan Yanık, şöyle devam etti:

“Bu doğrultuda bugün Kurban Bayramı nedeniyle sosyal yardım programları kapsamındaki yaşlılık aylığı, malullük aylığı, evde bakım yardımı ve Sosyal Ekonomik Yardım (SED) ödemelerini hesaplara yatırıyoruz. Toplam 3 milyar 125 milyon TL ödeme bunu yapacağız.”

İhtiyaç sahibi vatandaşlar için kapsayıcı ve düzenli sosyal yardım programları geliştirdiklerini anlatan Bakan Yanık, “Engellilerin, yaşlıların ve Çocukların yol gösterici olması için eğitimden sağlığa, ekonomiden sosyal hayata her alanda yanınızdayız. toplum yaşamına tam ve etkin katılımları yoluyla bağımsız yaşamlar.”

Bakan Yanık, sosyal yardım ve sosyal hizmetlerin insan odaklı ve hak temelli politikalar çerçevesinde yürütüldüğünü açıkladı.