Bakan Nureddin Nebati: 100 bin vergi mükellefi radarımızda


Gayrimenkul sektörünün ardından Maliye ve Maliye Bakanlığı Risk Analizi Genel Müdürlüğü, taşıt sektörünü olumsuz etkileyenler için harekete geçti. Maliye ve Hazine Bakanı Nureddin Nebati, 100 bin vergi mükellefinin tespit edildiğini açıklayarak bu konuda fahiş fiyat artışlarına yol açtı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Kayıt dışı ekonomiyle mücadelede son derece kararlıyız. RADAR sistemimiz sayesinde finansal ve finansal verilerin sistematik ve detaylı analizlerini yapıyor, çalışmalarımızı büyük bir titizlikle yapıyoruz. Emlak sektöründe olduğu gibi araç sektöründe de fiyatları suni olarak yükselterek arz-talep dengesini bozanlara fırsat vermeyeceğiz. Bu kapsamda, ikinci el piyasasında fahiş fiyat artışlarına ve kayıt dışı ekonominin oluşmasına neden olan, vergi kaydı olmadan belirli sayıdan fazla araç alıp satan 100.000 mükellef bakanlığımız tarafından RADAR’a kaydedilmiştir. ” söz konusu.

ARAÇ TİCARETİ KONTROL ALTINDA

RADAR sistemi ile araç alım satımını yasakladıklarını kaydeden Bakan Nebati, şu detayları da paylaştı:

“Ayrıca bayiler, bayilikler ve sıfır ve kullanılmış araba alıp satan kişiler hakkında detaylı incelemeler yaptık. Vergi yükümlülüklerine uymayan ve piyasada spekülasyona neden olan gerçek ve tüzel kişilere karşı gerekli önlemleri almaya başladık. Saha denetimleri de devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Bakan Nebati, kayıt dışı ekonomiyle mücadelede toplumun tüm kesimlerinin desteğinin büyük önem taşıdığını vurguladı.