Bakan Nabati’nin Enflasyonla Mücadele Mesajı


Maliye ve Hazine Bakanı Nureddin Nebati yine enflasyonla mücadele mesajı verdi. Nebati, “Vatandaşlarımızın karşı karşıya olduğu gıda enflasyonuyla etkin bir şekilde mücadele etmeye tamamen kararlıyız.”

Maliye ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter’da ekonomideki gelişmeleri yorumladı.

Bakan Nabati’nin katkılarından satır başları şöyle:

Pandemi sürecinin tetiklediği ve Rusya-Ukrayna savaşının derinleştirdiği küresel sorunlar, ülkemizde ve dünyada gıda fiyatlarında önemli artışlara neden oldu. Ancak vatandaşlarımızın karşı karşıya olduğu gıda enflasyonu ile etkin bir şekilde mücadele etmeye kararlıyız.

Son zamanlarda Cumhurbaşkanımızın girişimiyle imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması dünya tahıl fiyatlarının düşmesine neden olurken, son haftalarda petrol fiyatlarında bir miktar düşüş yaşandı. Ayrıca bu yıl ülkemizde tarımsal üretimde önemli bir artış var.

Gıda enflasyonu ile mücadele kapsamında Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde önemli bir adım daha atıyoruz: 15 Ağustos Pazartesi gününden itibaren (yarın) 30’dan fazla günlük ürün Tarım Kredisi marketlerinde indirimli fiyatlarla sunulacak. Kooperatif.

Geçtiğimiz Şubat ayında rekor kıran küresel gıda fiyatları, Nisan ayında yüzde 0,8 düşüş eğilimine girdi; Mayıs ayında 0,6; Haziran’da yüzde 2,3, Temmuz’da yüzde 8,6 düştü. Gıda sektörümüzün tüm oyuncularının “Birlikten Bolluğa” anlayışımızla hareket edeceğine ve son dönemdeki bu olumlu gelişmeleri dikkate alacağına inanıyoruz. Vatandaşlarımızı gıda enflasyonundan korumaya kararlıyız.