Bakan Nabati’den ÖTV Açıklaması


Maliye ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “seçimden sonra otomobillerde ÖTV indirimi yapacakları” sözünü hatırlatarak, “Kimsenin böyle bir alımla araç alma kararını vatandaşa sormaya hakkı yok. sorumsuz bir araç, yanıltıcı konuşmalar.” ifadesini kullandı.

Maliye Bakanı Nebati, Twitter hesabından Kılıçdaroğlu’nun “Seçimden sonra otomobillerde ÖTV’yi indireceğiz” sözünü değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu’nun piyasaları manipüle etmeye ve tüketici davranışlarını olumsuz etkilemeye çalıştığını söyleyen Nebati, bundan pişman olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Finansal piyasalarda istikrarı ve güveni artıran Para Korumalı Mevduat ile ilgili açıklamalarınızdan sonra, ekonomik temeli olmayan ve gerçeklikten uzak otomobiller için ÖTV indirimi vaadinizi şimdi gördüm. Manipülasyonunuzu şakaya alın, Kılıçdaroğlu söyleyince ÖTV’yi artırmak istedik.” Şimdi size durumu anlatayım, “vergi politikası” belirlenirken nelere dikkat edilir, piyasa bozucu önlemlerden nasıl kaçınılır ve bu konuda nasıl objektif olunur? vergilendirme, çok iyi bildiğinizi söylediğiniz vergilendirmedir. Bunu fiyatları yükseltecek veya düşürecek ve sektördeki tüketici davranışlarını bozacak şekilde yapmıyoruz.”

Nebati, Kılıçdaroğlu’nun ekonomik temeli olmayan ve içi boş konuşmalarının, serbest ticareti bozacak ve fiyatları manipüle edecek şekilde siyasi sorumluluk anlayışına uymadığını, Türkiye’ye yıkıcı muhalefet dışında bir faydasının olmadığını kaydetti.

Nebati, kimsenin bu tür sorumsuz konuşmalarla araç alma kararlarında vatandaşları yanıltmaya hakkı olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bu tür davranışlar hem vatandaşlara hem de sektöre zarar verir. Ayrıca otomotiv sektöründe ÖTV konusu şu anda gündemimizde yok. Öte yandan, Türkiye ekonomik modelimizin ana omurgalarından biri olan üretimde de milli ve milli projelerimizi destekliyoruz. Son aylarda elektrikli otomobillerdeki vergiyi yüzde 60’tan yüzde 10’a indirdik. Bu kapsamda yer alacak ve 2023 yılında sokaklarda olacak olan milli markamız TOGG’u ağırlamaya hazırlanıyoruz. Yerli ve milli üretimin peşine düşmeye devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin.”