Bakan Nabati’den enflasyon mesajı


Hafta boyunca Suudi Arabistan’da bulunan Maliye ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Arab News’e konuştu. Nebatei, enflasyonun Aralık ayından itibaren yavaşlamasının beklendiğini söyleyerek, enflasyonla mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini vurguladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonla mücadele konusunda önemli mesajlar verdi.

Yıl sonunda Nebati, enflasyonun Aralık ayında yavaşlayacağını söyledi.

Arab News’e konuşan Bakan Nebati, “Enflasyonla mücadele için insanlara odaklandık. Büyüme istiyoruz ama insanların işlerini kaybetmelerini istemiyoruz. Üretimin devam etmesini ve verimin düşmesini istiyoruz. Enflasyonu dünyadaki gibi algılamıyoruz. Bunu insan odaklı bir yaklaşımla yapıyoruz. “İnsanların işlerini kaybetmelerini istemiyoruz. İşinizi kaybetmemek için elimizden geleni yapacağız.”

Nabati, 2023 için enflasyon hedefinin yüzde 25 olduğunu söyledi.

“PETROL VE GAZ UCUZ ŞEKİLDE TAŞINABİLİR”

Ayrıca Türkiye’nin bir enerji üssü olmak için Suudi Arabistan ve diğer ülkelerle daha fazla çalışmak istediğini söyledi.

Nabati dedi ki:

“Her türlü doğalgaz ve petrol daha ucuza ve güvenli bir şekilde taşınabiliyor. Türkiye ve Suudi Arabistan bölgeye barış getirmek için birbirlerine destek oluyorlar. Barış, gaz ve enerji fiyatlarını daha makul hale getirecek. Avrupa’ya bakacak olursak, Rus gazına bağımlılar ve kışı büyük baskı altında. Yeni adımların atılması ve yeniden yapılanma şart. Bu nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin gaza gelmesi için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi. Avrupa’ya İran ve Rus gazı satan bir merkez.” Bu, bölgede barışın gerçekleşmesine katkı sağlayacak ve güvenli bir ortam yaratacaktır.”