Bakan Nabati: Türkiye’ye para akışı geçen haftadan bu yana hızlandı


Maliye ve Maliye Bakanı Nabati, Türkiye’ye para akışının geçen haftadan bu yana hızlandığını ve bundan sonra da devam edeceğini söyledi. Enflasyonla mücadele konusunda Nabati, “Aralık ayında olağanüstü bir durumla karşılaşmadıkça petrol fiyatlarındaki gevşeme ve baz etkisiyle düşüş trendine gireceğiz” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Türkiye’ye para akışı geçen haftadan bu yana hızlandı ve bundan sonra da devam edecek. Trendin devam etmesiyle Türkiye çok farklı bir noktaya ulaşmış olacak” dedi.

Bakan Nebati, A Haber ve A Para’nın ortak yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

“HAYAL KIRILACAK BİR SÜREÇ OLACAKSINIZ”

Bugün açıklanan enflasyon rakamlarına da değinen Nabati, önümüzdeki dönemde enflasyonun kalıcı hale gelmemesi için önlem alınması gerektiğini söyledi. Umutlu olduğunu dile getiren Nebati, “Bu kuru bir umut değil. Umutluyum çünkü bu dönemde Türkiye salgında olduğu kadar başarılı bir sonuç alacak, coğrafi konum olarak hepimiz şaşıracağız. Yüzde yüz eminim. Türkiye’nin potansiyelini anlamak istemeyenler Türkiye’yi tanımayanları, tanımayanları, “Ne olursa olsun batsın ülke batsın” diyenleri hüsrana uğratacak bir sürece tanık olacaklardır. Recep Tayyip Erdoğan.” dedi.

“AĞUSTOS ENFLASYONU BİRAZ DÜŞECEK”

Nebati, büyümeden taviz vermediklerini, bu durumda enflasyonla mücadelenin zaman aldığını kaydetti. Enflasyonla mücadele etmeleri gerektiğini vurgulayan Nebati, geliştirdikleri sistemlerle bu konuda çaba sarf ettiklerini söyledi. Nebati, baz etkisiyle enflasyonun Aralık ayından itibaren düşüş eğiliminde olduğuna dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Enflasyonu önlemek için önemli adımlar atıyoruz, piyasa bunu son iki aydır hissediyor. Bugün 2.37, bu ağustos ayında önümüzdeki ay enflasyon biraz daha düşük olacak… Yıl sonunda Aralık ayında istisnai bir durumla karşılaşmazsak, petrol fiyatlarındaki düşüşle birlikte baz etkisiyle düşüş trendine girmiş olacağız, ve Sayın Başkan’ın da dediği gibi, Şubat ve Mart aylarında bunu daha net hissedeceğimiz aşamada olacağız.

Diğer bir deyişle, önümüzdeki 6 ayda enflasyonun daha da artmasını engelleyerek, Aralık ayındaki baz etkisi ve bunun bize getireceği psikolojik destek ile enflasyondaki düşüş eğilimini yumuşatacağız, enflasyonu yumuşatacağız, enflasyonu yumuşatacağız. 2023 yılı sonuna kadar belli bir seviyeye düşmek” dedi.

“MEVCUT AÇIĞIN TAMAMI DOĞRUDAN YATIRIMLA DESTEKLENİYOR”

Nebati, Türkiye’de yapılan doğrudan yatırımlarla ilgili olarak, ülkeye doğrudan yatırımların geldiğini söyledi. Net bir rakam vermeyen Nebati, “Merkez bankası her hafta perşembe rezervini açıklıyor, geçen perşembe rezervine bakın, yarın açıklayacağı rezerve bakın, sonraki bir haftaya bakın. Bu iş başladı, umarım devam eder. Nerede olursanız olun Türkiye güvenilir bir ülkedir.” Bu hafta itibariyle Türkiye’ye para akışı hızlandı ve bundan sonra da devam edecek. Türkiye çok farklı bir noktaya ulaşmış olacak” dedi.

Nebati, ülkenin cari açığının tamamen gelen ve gelecek doğrudan yabancı yatırımlarla kapatılacağını açıkladı.

Para korumalı sistemde toplanan paranın 1,1 trilyon lirayı aştığını kaydeden Nebati, bu araç sayesinde insanların dolara yönelmesini engellediklerini kaydetti.