Bakan Nabati: Para korumalı mevduat hacmi 1,3 trilyon lirayı aştı


Maliye ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, vatandaşların tasarruflarını korumak için yaklaşık 9 ay önce döviz korumalı mevduat uygulamasını başlattıklarını hatırlatarak, “Bugün hacim 1,3 trilyon lirayı aştı” dedi.

Maliye ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Vatandaşlarımızın birikimlerini korumak için yaklaşık 9 ay önce başlattığımız kur korumalı mevduat başvurusu bugün 1,3 trilyon liralık hacmi aştı” dedi.

Bakan Nabati, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Ekonominin çarkları Türk lirası enstrümanlarıyla dönüyor. Vatandaşlarımızın tasarruflarını korumak için yaklaşık 9 ay önce hayata geçirdiğimiz kur korumalı mevduat uygulaması bugün 1,3 trilyon lira hacmini aştı. Türk lirasındaki aktif artışı ve Hem yatırımların hem de finansal sistemdeki yatırımların tasarruf ömrünün uzatılması, bu kredi açısından büyük önem taşımaktadır, bu nedenle bankacılık sistemimiz tasarruflar kazanırken ileriye giden yolu görebilir ve yatırımcılarımız kolayca yapabilirler. Seçici bir borç verme politikası temelinde, verimli işletme ve alanlara ulaşmak için kredinin yatırıma, ihracata ve istihdama yönlendirilmesini sağlamak, enflasyonun ataletini kıracak ve dolarizasyonu azaltacaktır. Tercihe göre liramız var.”

“YATIRIMCI SAYISI 2 MİLYONU AŞTI”

Nebati, kredilerin verimli işletme ve alanlara yatırıma, ihracata ve istihdama yönlendirilerek buluşmasını sağlayacak seçici kredilendirme politikasının temelinin enflasyonun ataletini kırdığını ve dolarizasyonu azalttığını kaydetti. ve yasal yatırımcıların döviz korumalı mevduat ve katılma hesapları 2 milyondur. 138.489’a ulaştı. Türk lirasına güvendiğimiz sürece ülkemizi her türlü şok, gerilim ve krizden koruyabileceğiz” dedi.