Bakan Nabati: Para korumalı mevduat başvurusu 1,3 trilyon lira hacmini aştı


Maliye ve Hazine Bakanı Nebati, yaklaşık 9 ay önce başlatılan kur korumalı mevduat başvurusunun 1,3 trilyon lira hacmini aştığını belirterek, hesaplardaki toplam gerçek ve tüzel yatırımcı sayısının 2 milyona ulaştığını açıkladı.

Maliye ve Hazine Bakanı Nureddin Nebati, Korumalı Mevduat uygulamasındaki son durumu sosyal medya hesabından duyurdu.

Ekonominin çarklarının Türk lirası enstrümanlarıyla döndüğünü vurgulayan Nebati, “Vatandaşlarımızın birikimlerini korumak için yaklaşık 9 ay önce başlattığımız kur korumalı mevduat uygulaması bugün 1,3 trilyon lira hacmini aştı” dedi.

Nebati, Türk lirası cinsinden serveti artırmanın ve tasarrufların ömrünü uzatmanın finansal sistem içinde hem yatırım hem de kredilendirme açısından büyük önem taşıdığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“İnsanlar tasarruf ederken bankacılık sistemimizin ileriye dönük yolu görmesini sağlıyor ve yatırımcılarımız likidite ihtiyaçlarını bu şekilde kolayca karşılayabiliyor. Yatırımlara kredi akışını sağlayan seçici bir borç verme politikasının temeli olarak Türk Lirası’nı tercih ediyoruz. ihracat ve istihdam ile enflasyonun ataletini kıracak ve dolarizasyonu azaltacak üretken şirketler ve alanlar ile tanışın.

Türk lirasına öncelik veren reformist bir anlayışı tercih ettik. Sistemin tekerlekleri Türk Lirası ile beslenmektedir. Bu bizim paramız, birikimimiz ve yatırımımızdır. Korunan mevduat ve katılma hesaplarında bugün itibarıyla gerçek ve yasal yatırımcı sayısı toplam 2 milyon 138.489’a ulaştı. Türk lirasına güvendiğimiz sürece ülkemizi her türlü şok, gerilim ve krizden koruyabiliriz.”