Bakan Nabati: Akaryakıt fiyatlarında daha fazla indirim bekleniyorBakan Nabati: Akaryakıt fiyatlarında daha fazla indirim bekleniyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, küresel fiyatlandırma nedeniyle yakın gelecekte akaryakıt fiyatlarında daha fazla indirimin beklendiğini belirtti.

Maliye ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ukrayna’da devam eden savaşın tetikleyicisi ile son aylarda küresel düzeyde petrol fiyatlarında beklenmeyen artışların kaçınılmaz olarak Türkiye’de fiyatların yükselmesine yol açacağını söyledi. benzin fiyatlarıOnlar üzerinde yukarı yönlü bir etkisi olduğunu da açıkladı.

Bu gelişmeler sonucunda Türkiye’de haziran ayının son günlerinde benzinin litresi 27 lira, motorinin litresinin 30 lira olduğunu kaydeden Nebati, “Yani küresel durum istenmeyen ama gerekli artışlar olarak gerçekleşiyor Bunu görmezden gelenlerin, ülkemizde sadece bir sorunmuş gibi sunanların, ülkemizde akaryakıt fiyatlarında son dönemde yaşanan ivmeyi görmezden gelmeleri düşündürücüdür” dedi.

Yukarıdaki fiyat düşüşlerinin akaryakıt pompa fiyatlarına da yansıdığını kaydeden Nebati, “Akaryakıt fiyatlarında Haziran ayı sonundan itibaren yaşanan küresel düşüş eğilimi, odaklanan anlayışımızın gereği olarak ülkemizdeki akaryakıt fiyatlarına da eşit ve anında yansıdı. vatandaşlarımızın sağlığı için” dedi.

Nebati, Haziran ayının son günlerinden bu yana benzin fiyatlarının yaklaşık yüzde 13 oranında düşüşle 23,7 liraya, motorin fiyatlarının ise yaklaşık yüzde 15 oranında düşüşle 25,4 liraya düştüğüne dikkati çekerek, LPG fiyatının da 10,7 liraya düştüğünü söyledi. yaklaşık yüzde 11,6’lık bir düşüşe işaret ediyor.

Küresel fiyatlandırmaya bağlı olarak yakın gelecekte akaryakıt fiyatlarında daha fazla indirimin beklendiğini ifade eden Bakan Nebati, “Halkımızın refahını en üst düzeye çıkarmak için tüm çalışmalarımız kesintisiz bir şekilde ilerliyor” dedi.