Bakan Kirişci, tohumluk buğday, arpa ve tritikale fiyatlarını açıkladı


Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Tohum fiyatları durum ve ekmeklik buğday için kilogram başına 10,5 lira, tritikale için kilogram başına 9,5 lira ve arpa için kilogram başına 9 lira olarak belirlendi” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, geleneksel 70’inci etapta tohumluk buğday, arpa ve tritikale fiyatlarını açıkladı.

Çiftçilerin artan gıda talebine üretim kapasiteleri ve çalışkanlıkları ile cevap verebildiklerini vurgulayan Kirişci, AK Parti hükümetleri ve bakanlığın tarım politikalarıyla çiftçilerin başarısını her zaman desteklediklerini söyledi.

Kirişci, hububat üretimimin 18 yılda yüzde 20, son 3 yılda ise yüzde 8 artarak 37 milyon tona çıktığını açıkladı” dedi. “2021 yılı itibari ile buğday üretiminde 10. sıradayız. Bitkisel üretimde daha iyi bir sürece girme yolunda olduğumuzu belirtmek isterim. Nadas alanlarının 1,1 milyon dekar azalmasıyla ekili alanımız 4 milyon dekar arttı.” ifadeleri kullanıldı.

Tahıl üretimini artırmak için özel uygulamalar da geliştirdiklerini kaydeden Kirişci, “2022 yılında bitkisel üretime destek bütçemizin yüzde 65’ini tahıla ayırarak bu konuda yeni bir adım atmış olduk. İnşallah bunun sonuçlarını hem hasatta hem de dikimlerde görebiliriz.” dedi.

2021 yılında çiftçilere 135 bin ton sertifikalı hububat tohumu tedarik eden Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) şirketlerinin 2022 yılında bu rakamı 200.000 tona çıkardıklarını vurgulayan Kirişci, sertifikalı tohum kullanımının artmasıyla 96 çiftçilerin kullandığı sertifikalı tohumların yüzdesi yerli üretimden geldi.

Kirişci, 2002 yılında yüzde 31 olan sertifikalı tohumluk ihracat karşılama oranının 2021’de yüzde 94,3’e yükseldiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Söz konusu başarı, çiftçisinden ihracatçısına, girişimcisinden kurum ve şirketlerimize kadar Türkiye’nin başarısıdır. Burada TİGEM tohumlarının sertifikalı satış fiyatlarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Tohum fiyatları durum ve ekmeklik buğday için kilogram başına 10,5 lira, tritikale için kilogram başına 9 lira. Arpa için kilogram başına 0,5 lira ve 9 lira olarak belirlendi.”