Bakan Kirişci şeker pancarı alım fiyatını açıkladı


Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, şeker pancarı alım fiyatının bu yıl yüzde 245 artarak ton başına 1.450 liraya yükseldiğini söyledi.

Kars’ta düzenlenen şeker pancarı alım töreninde konuşan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, şekerin stratejik ürünlerden biri olması nedeniyle şeker pancarı ekiminin ülke için önem kazandığını belirtti.

Türkiye’nin şeker pancarından yıllık yaklaşık 2,5 milyon ton şeker üretimi ile dünyada beşinci, Avrupa’da dördüncü sırada yer aldığını ifade eden Kirişci, şunları kaydetti:

“Şeker üretiminde arz güvenliğimizi garanti edecek seviyedeyiz. Şeker pancarı üretiminin en önemli unsuru olan tohum ülkemizde üretilse de ana hatlar ithal edilmektedir.2021 yılında sertifikalı seviye 2 122 tona ulaşmıştır. Üretilen bu miktar ülke ihtiyacını fazlasıyla karşılamaktadır. Şeker pancarı tohumluk üretim yeterlilik oranımız yüzde 183. Sertifikalı seviyelerde üretilen tohumlarda kullanılan ebeveyn hatların yerli ve milli kaynaklardan olması şeker pancarı arz güvenliği açısından önemlidir.”

ULUSAL TOHUM DEĞERİ

Bakan Kirişci, son yıllarda şeker pancarı tohumları ile ilgili çeşit ıslah çalışmalarından olumlu sonuçlar alındığını açıklayarak, “Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Şeker Enstitüsü tarafından ‘TÜRKŞEKER 2023’ ve ‘TÜRKŞEKER 2053’ isimli iki çeşit geliştirilmiştir. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.Geliştirilen bu çeşitlerin ticarileştirilmesi amacıyla 28.01.2022 tarihinde 5553 Sayılı Tohum Kanunu kapsamında Ulusal Çeşit Listesine tescil edilmiş ve üretim izinleri alınmıştır. Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. tarafından yaptırılan bu çeşitlerin üretim izinleri. alınan testlerin sonuçlarına göre nihai olarak kayıt altına alınacak ve kayıt işlemleri devam edecektir.

PANCAR SATIN ALMA FİYATI

Bu yıl şeker pancarı alım fiyatını açıklarken Kirişci, “Bu yıl şeker pancarı alım fiyatını ton başına 1400 lira olarak açıklıyoruz. Bol şans. Ayrıca pancar üretim kotasını dolduran yetiştiricilerimiz ton tamamlama primi başına 50 lira ek kota alacaklardır. Şeker pancarı alım fiyatı yüzde 245 artarak ton başına 1.450 liraya yükseldi. İyi şanslar” dedi.