Bakan Dönmez’den Akkuyu Açıklaması


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili açıklama yaptı. Dönmez, “Proje planında aksamalara izin veremeyiz” dedi. Bakan Dönmez, Karadeniz’de keşfedilen doğalgazla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek, gazın Mart 2023’te karada yakılacağını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Anadolu Ajansı (AA) yazı işleri müdürlüğünde gündeme ilişkin soruları yanıtlayarak açıklamalarda bulundu.

Abdülhamid Han sondaj gemisinin canlı yayını sırasında Bakan Dönmez, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Abdülhamid Han sondaj gemisinin Karadeniz’de 45 ila 60 gün çalışma süresine sahip olacağını söyleyen Dönmez, “Sondajımızı o sürede tamamlayacağız. Bir keşif bulursak, müjdeyi milletimizle paylaşacağız.”

Türkiye’nin enerji filosunda Abdülhamid Han ile birlikte 4 adet sondaj gemisi bulunduğunu kaydeden Dönmez, “Diğer sondaj gemilerimize benzer birçok özelliği olsa da ilk konuşlandıracağımız gemi Abdülhamid Han olacak. Dünyada 5 tane var. 12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabiliyor” dedi.

Abdülhamid Han’ın gemisinin Gazipaşa’ya 55 kilometre uzaklıktaki Yörükler-1 kuyusuna gönderildiğini anlatan Dönmez, “45 ila 60 günlük bir süre var. Bu süre zarfında sondajımızı tamamlayacağız. Bir keşif bulursak, müjdeyi milletimizle paylaşacağız.”

Bakan Dönmez, Akdeniz’de bugüne kadar 5’i Türkiye’nin yetki alanında olmak üzere 8 sondaj yapıldığını söyledi.

Her kuyunun keşfe çıkmadığını vurgulayan Doenmez, “Yerini bilmek son derece önemli. Akdeniz’i ve Karadeniz’i tanıdık.

AKKUYU’DA SON DURUM

Akkuyu Nükleer Santrali’nin (NGS) Türkiye’nin mega projelerinden biri olduğunu belirten Dönmez, Türkiye’nin 60-70 yıllık hayalini gerçekleştirme sürecinde olduğunu söyledi.

Akkuyu NGS’nin inşaat alanında geçtiğimiz ay bir çatışma yaşandığını söyleyen Dönmez, şöyle devam etti:

“Konu bize intikal ettiğinde sorunların hızlı bir şekilde çözülmesi için girişimlerde bulunduk. Bu kadar büyük projelerle sahada, idari ve mali açıdan sorunlar olabiliyor. Ne yazık ki bu sorunlar girişimlerle aşılamadı. En son Soçi’de Cumhurbaşkanımız ve Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştük. “Proje programında herhangi bir aksamaya izin veremeyiz. Sondaj gemisi Abdülhamid Han’ın vedasının ardından Cumhurbaşkanımız ile oyun sahasında Akkuyu’ya gittik. Başkanımız gerekli notları almış ve uyarılarda bulunmuştur. Bu sorunun bir an önce çözülmesini bekliyoruz” dedi.

KARADENİZDE ÇALIŞMALAR

Dönmez, Karadeniz’de keşfedilen doğalgazla ilgili çalışmaların devam ettiğini ve 2023’te tamamlanması gereken ilerlemeler kaydedildiğini ifade etti.

İlk etapta 10 kuyu açılacağını belirten Dönmez, karada da çalışmaların yapılması gerektiğini anlattı.

“MART 2023’TE KARADENİZ GAZINI KARADAN YAKACAĞIZ”

Bakan Dönmez, şu anda derin deniz operasyonları açısından dünyada bu büyüklükte bir projenin ilerlemediğine dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Kuyu tamamlama çalışmalarımız devam ediyor. En üstte de çalışmalar var. Deniz tabanında da yaptığımız çalışmalar var. Sanki Karadeniz’in 2.200 metre altında bir güç üssü kuruyoruz.” Onu boşaltıyoruz. Sualtı robotları ile kuyuların tepesine kuruyoruz. Hararetle çalışılır. 120 kilometre derin deniz boru döşemesi tamamlandı. Daha gidilecek 50 kilometre var. 2023 yılının ilk çeyreğinde, Mart ayında inşallah bu gazı ülkemizde yakmış olacağız.”