Bakan Dönmez: Türkiye’de gaz merkezi kurmak için adımlar atıyoruz


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Putin’in Türkiye’de doğalgaz santrali kurma önerisini değerlendirerek, “Adımlarımızı yavaş atıyoruz. Çalışmalar 2023’te tamamlanacak.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’de enerji merkezi kurma çalışmalarını değerlendirdi. Dönmez, yılsonuna kadar enerji merkezi inşası için yol haritasını netleştireceklerini belirterek, “İnşallah önümüzdeki yıldan itibaren çalışmalarımızı tamamlayacağız” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, AK Parti İl Başkanlığı’nın Ardahan’da düzenlediği 2023’e Doğru Kent Buluşmaları programında konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gündeme getirdiği Türkiye’de gaz merkezi kurulması önerisi vardı.

Dönmez, Türkiye’yi bir gaz hub’ına dönüştürmek için yavaş yavaş adımlar attıklarını belirterek, çalışmaların 2023’te tamamlanacağını söyledi.

Dönmez, “Yol haritamızı bu yıl sonuna kadar netleştireceğiz. Amacımız hem kaynak ülkeleri hem de bu doğalgazı talep eden ülkeleri masaya getirerek buradaki stratejiyi netleştirmek” dedi.

Bakan Dönmez, son 20 yılda enerji alanında büyük yatırımlar yaptıklarını belirterek, yerli ve yenilenebilir kaynaklardan enerji üretmenin önemine de değindi.

Dönmez, “Bin megavat olan kurulu gücümüzü 100.000 megavatın üzerine çıkardık. Bu, son 20 yılda sadece elektrik üretimi için yapılan yatırımların toplamının yaklaşık 100 milyar dolara ulaştığı anlamına geliyor. Yerli ve yenilenebilir kaynaklara yatırım yapmasaydık. 2021’de 20 milyar dolarlık enerji ithalatı. Daha fazlasını yapardık” dedi.