Bakan Dönmez: Ordu ve Ünye’de bir kuyu daha planlıyoruz


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Daha önce yapılan sismik verilerden elde edilen verileri analiz ettik. Ordu ve Ünye’de arama amaçlı sondaj yapmayı planlıyoruz. Bunu programa koyduk” dedi.

Ordu İl Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen enerji koordinasyon toplantısının ardından konuşan Dönmez, Türkiye Petrolleri’nin Karadeniz’de araştırma, arama ve üretim faaliyetlerine devam ettiğini söyledi.

Sakarya doğalgaz sahası ve Amasra sahasında çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü anlatan Dönmez, “Daha önce de duyurduğumuz gibi 2023 yılının ilk çeyreğinde bu gazı vatandaşlarımıza ulaştırmayı hedefliyoruz” dedi.

Karadeniz’in batıdan doğuya keşfedilecek pek çok bölgesi olduğunu vurgulayan Dönmez, şunları kaydetti:

“Bir yandan sismik çalışmalara başladık. Bulunduğumuz Ordu ilinin kıyı kesiminden başlayarak bir kısmı deniz yetki alanımıza kadar bölgede sismik etütler gerçekleştirdik. Devam eden çalışmalarımız var. Barbaros Hayrettin Paşa sismik gemisi sismik faaliyetlerine devam ediyor: “Sismik verileri değerlendirdik. Ordu ve Ünye’de arama amaçlı sondaj yapmayı planlıyoruz. Bunu da programa dahil ettik.”