Bakan Dönmez: Maden ihracatında yeni rekor geliyor


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin maden ihracatının geçen yıl rekor kırdığını hatırlatarak, “Veriler gösteriyor ki bu yıl da ufukta yeni bir rekor var.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 2021 yılında cumhuriyet tarihinin rekorunu kıran ve 5,93 milyar dolarlık ihracata imza atan madencilik sektörü, 2022’ye rekor bir hedefle girdi.

Yeni pazar arayışlarını sürdüren ve mevcut pazarlara katma değerli ürünler ihraç eden sektörde, ihracat yılın altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artarak 3,36 milyar dolar oldu.

İhracatta Çin 713 milyon dolar ile ilk sırada yer alırken, onu 328 milyon dolar ile ABD ve 214 milyon dolar ile Bulgaristan izledi.

Ürün bazında ise İşlenmiş Mermer 484 milyon dolarla, Blok Mermer ve Traverten 306 milyon dolarla, Çinko ise 301 milyon dolarla birinci sırada yer aldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez

“GOL YENİ REKOR”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin yer altı zenginlikleri açısından dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olduğunu belirtti.

Bakan Dönmez, Türkiye ekonomisinin son yıllardaki büyümesinde ihracatın başrolü oynadığını açıkladı:

Maden ihracatımız da bu lokomotifin bir parçası ve hatta zirvede. Geçen yıl maden ihracatında cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. Veriler, maden ihracatında bu yıl da yeni bir rekorun geldiğini gösteriyor.

Yarı mamul ve mamul ürünlerdeki artış da sevindirici. Katma değerli ürün ihracatını daha da artırarak ülkemize daha fazla döviz kazandıracağız.”

Doğaya ve çevreye zarar vermeden yeraltı zenginliklerini ekonomiye kazandırmak için çalıştıklarını kaydeden Dönmez, “Her zaman söylediğimiz gibi. Çevremizden ve madenlerimizden vazgeçmeyiz. Bu nedenle doğaya saygılı ve çevreye duyarlı bir ülkenin madencilik politikası ile ticaret yapmaya devam edeceğiz.”