Bakan Dönmez: Doğalgaz depolarımız yakında doluyor


Dünya enerji krizi ilk gündem maddelerinden biri olmaya devam ederken, Türkiye kış hazırlıklarına devam ediyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, “Doğal gaz depolama tesislerimiz neredeyse doldu. Bu kışı sorunsuz atlatmayı planlıyoruz” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, online olarak düzenlenen 2. Avrasya Kojenerasyon Konferansı’na katıldı.

Ülkelerin son dönemde çok ciddi bir enerji krizi yaşadığını kaydeden Dönmez, “2022’nin ilk aylarında başlayan Ukrayna-Rusya çatışması doğalgaz fiyatlarının yaklaşık 20 kat, kömür fiyatlarının ise 8-10 kat artmasına neden oldu. bir kereden fazla Enerji arz kısıtlaması ve fiyat oynaklığı Ne yazık ki, öngörülebilirliğin en çok gerekli olduğu enerji sektöründe, bu rutin hale geldi.

Türkiye’nin süreci öngören ve erken önlem alan ülkelerden biri olduğunu kaydeden Dönmez, şunları kaydetti:

“Gaz arz güvenliğimizi sağlamak için sözleşmelerin sona erdiği ülkelerle sözleşmelerimizi uzattık. LNG (Sıvılaştırılmış Doğal Gaz) anlaşmalarını imzaladık. Yeni LNG kaynakları temin etmek için daha önce doğalgaz ticareti yapmadığımız kaynak ülkelerle görüştük. Doğal gaz depolama tesislerimiz neredeyse doldu. Tedarikçilerimiz verdikleri teorilere sadık kalırlarsa bu kışı sorunsuz atlatmayı planlıyorlarsa. Covid-19 salgını gerçekten de bir gerçeğin daha iyi anlaşılmasını sağladı. Bu yerli ve milli bir enerjidir. Bugün kurulu gücümüzün yüzde 65,4’ünü yerli ve yenilenebilir enerji oluşturuyor. Bunun yaklaşık yüzde 60’ını yerli kaynaklardan sağlayabiliyoruz.”

Bakan Dönmez: Doğalgaz depolarımız neredeyse doldu - 1