Bakan Bilgin’in Çalışma Saatleri Açıklaması (Çalışma saatleri değişiyor mu?)


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, çalışma saatleriyle ilgili son dakika açıklaması yaptı. Bakan Bilgin, birçok ülkede çalışma saatlerinin azaltılmasına yönelik çalışmaların yapıldığını vurgulayarak, tarihi İngiltere’yi örnek vererek açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, çalışma saatleriyle ilgili önemli bir açıklama yaptı.

“İnsanların 12 saat 14 saat çalışmaya zorlandığı günler geride kaldı. Bugün 8-5 vardiyanın geride kaldığı bir dönemden geçiyoruz” dedi.

İş Sağlığı ve Güvenliği ile Genel Müdürlüğün bir otelde düzenlediği “Uzaktan Çalışmada İş Sağlığı ve Güvenliği Çerçevesi: Sağlıklı ve Verimli Uzaktan Çalışma” başlıklı panele katılan Bilgin, çalışma hayatı mevzuatının tempoya göre değiştirilmesi gerektiğini açıkladı. Toplumdaki değişimler ve bu alanlarda yenilikler yapılmalıdır.

“8-5 vardiya ayarlamak için kolumuza saatler geldi. Eskiden daha kötüydü. 10 saat” diyen Bakan Bilgin, 1 Mayıs’ın gelmesiyle birlikte uzun çalışma saatlerinin olduğunu da sözlerine ekledi.

Bakan Vedat Bilgin sözlerine şöyle devam etti:

“8 saati normal olarak algılamaya başladık. Ancak insan emeğinin yerini alan yeni teknolojilerin ve yeni bilgilerin üretim sürecine girmesiyle birlikte 8 saatlik çalışmanın artık eski alışkanlığımızın bir parçası olduğunu düşünmeli ve eleştirmeliyiz. Bugün pek çok ülkede 8 saatin azaltılmasına yönelik çalışmalar var.Bu konuyla ilgili yakın zamanda İngiltere’de bir pilot uygulama başlatıldı ve yaygın olarak kullanılacak.

Muhtemelen 25 yıl sonra, 6 saat veya daha az el emeği ve uzaktan çalışma dahil diğer çalışma biçimleri devreye girecek. Bu kaçınılmazdır. Teknoloji emeğin yerini aldıkça ve teknoloji üretim sürecini mekandan ayırdıkça bu değişiklikler kaçınılmaz olarak gerçekleşecektir.

“GÜVENLİ ESNEKLİK KAVRAMI YERLEŞTİRİLMİŞTİR”

Çalışma hayatındaki değişikliklerin bazı sorunları da ortaya çıkardığını kaydeden Bilgin, şunları kaydetti:

“Bu sorunlar nedir? Bir kez çalışanların güvenliğini sağlamak için. Kişi uzaktan çalışıyor ama sosyal güvencesi nedir, sağlık sigortası nedir? İş kanunundan ne gibi kazanımlar elde edilir? Bunların yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Esneklik kavramı bu bağlamda ortaya çıkmaktadır. Mevzuatımızı bilimsel çalışmalarla yeniden düzenlememiz gerekiyor. Değişimin sorumluluğu burada bize ve Parlamentoya aittir.

İnsanların 12 veya 14 saat çalışmak zorunda kaldığı günler geride kaldı. Bugün 8-5 saatlik çalışmanın programın gerisinde kaldığı bir dönemden geçiyoruz. Bu değişimi açıklamaya yetmez. Aynı yerde buluşup üretime katkı sağlama anlayışının ve geleneğinin erozyona uğradığı bir dönemden geçiyoruz.”

“İŞ KAZALARINA SIFIR TOLERANS”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, esnek çalışma düzenlemeleri kapsamında işçilerin sosyal hak ve haklarının güvence altına alınmasının önemli olduğunu belirterek, işçileri koruyan politikalara değer verdiklerini belirtti.

Çalışanları iş kazalarından korumanın birinci önceliği olduğunu vurgulayan Bilgin, “Burada hoşgörü yok. sıfır tolerans. Kazalar önlenebilir. Bunu önlememiz lazım.”

Program bölümüne İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Muhittin Bilge, TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, Memur-Sen Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri katıldı.