Bakan Bilgin’den EYD açıklaması


Heyecanla Beklenen Emeklilik (EYT) yönetmeliği devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Kırşehir’de yaptığı konuşmada EYD’de Aralık ayına dikkat çekti. Bakan Bilgin, “Yönetmelik en geç Aralık ayına kadar Meclis’e sunulacak” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 35. Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında ziyaret ettiği Kırşehir’deki Sözleşmeli İşçi ve Emekliler (EYT) işe alım çalışmaları hakkında bilgi verdi.

EYD düzenlemesine ilişkin Bakan Bilgin, “Aralık ayında Meclis’e sunulacak. Bu tür düzenlemelerin teknik çalışmalarını biz yapıyoruz, son kararı Meclis veriyor. Çünkü Parlamentonun iradesi yasa yapma ve denetlemede kendini gösterir.Demokratik sistemin temeli Parlamento’dur. Parlamento yasa yapar, yasama gücünü ve iradesini ortaya koyarak milletin sorunlarını çözer, ürettiğimiz teknik çalışmaları yasaya dönüştürür. EYD de onlardan biri” dedi.

Bakan Bilgin, sözleşmeli personel alımına ilişkin şunları söyledi:

“Sözleşmeli personel alımının mevcut durumu nedir?” Sorulduğunda Bilgin, “İşimiz bitti diyebilirim. Son bir çalışma yapıp Bakanlar Kurulu’nda Cumhurbaşkanımıza ilettikten sonra muhtemelen kısa sürede hayata geçireceğiz” dedi.