Bakan Bilgin’den EYD Açıklaması: En uygun formülü bulacağız


SON DAKİKA HABER: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, EYD için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile çalıştıklarını söyledi. Bilgin, en uygun formülün kullanılacağını belirtti.

Flaş Haber!

Emeklilik yaşına takılanların gözü hükümetin üzerinde çalıştığı programda.

Çalışma ve Sosyal Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanı Vedat Bilgin, Bakanlıklar Arası Emeklilik Çağı Çalışma Grubu (EYT) kurulduğunu söyledi.

Kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Bilgin, EYD ile ilgili çalışmaların devam edeceğini söyledi.

Bilgin, EYT yönetmeliğinin içeriği konusunda Maliye ve Maliye Bakanlığı ile ortaklaşa yapılan çalışma sonucunda en uygun formülün yürürlüğe gireceğini söyledi.

EYT NEDİR VE KİM SAĞLAR?

Sigortalılık süresine (erkeklerde 25 yıl, kadınlarda 20 yıl) ve primlerin (5000 gün) ödenmesine ek olarak, 4447 sayılı Kanunla emekliliğe getirilen 8 kadın, 60 yıl erkek). 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanların yeni koşullara dahil edilmesi de sigorta süresine göre adım adım gerçekleşti.

Emeklilik için üç şartın (sigorta süresi, primlerin ödenmesi ve yaş) yerine getirilmesi gerekir. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olan kişilere EJT sahipleri denir.