Bakan Bilgin’den EYD açıklaması


Çalışma ve Sosyal Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanı Vedat Bilgin, Yaşlılık Emekliliği Yönetmeliği’nin (EYT) Aralık ayında Meclis’te görüşüleceğini söyledi. Bilgin, “1999’dan önce istihdam edilenlerin sorununu çözmek için bir yönetmelik hazırlıyoruz. Tek bir düzenlemedir” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TRT Haber’de EYD programı, taşeron işçi alımı ve mevsimlik işçi yönetmeliği ile ilgili soruları yanıtladı.

Bakan Bilgin, Emekli Olanlar Yönetmeliği’nin (EYT) Aralık ayında Meclis’te görüşüleceğini belirterek, “1999’dan önce istihdam edilenlerin yaşadığı sorunu çözmek için bir Yönetmelik hazırlıyoruz. Tek tip bir düzenlemedir. Aralık ayında Meclis’e sunacağımızı kamuoyuna duyurduk” dedi.

Bakan Bilgin’in gündeminde taşeron işçileri de yer aldı.

Bilgin, “Bir milyona yakın taşerona kadro verildi. Ama o zamanlar KİT’lerdeki 90.000’den fazla çalışanımız kadrodan yararlanamıyordu. Hala onları işe almak için çalışıyoruz. Sanırım Kasım ayında bitireceğiz.” dedi.

Bakan Bilgin, mevsimlik ve taşeron işçiler için de düzenlemeler yapılacağını söyledi.

Bakan Bilgin, “Mevsimlik işçiler düzenli çalışıyor. Gerekirse onlara çalışma saatlerini uzatma fırsatı vereceğiz. Geçici işçiler farklıdır, 10 ay 9 gün çalışırlar. Bunları 12 ay bir yıla çıkaracağız” dedi.

550 bin sözleşmeli personel alımı çalışmaları hakkında da bilgi veren Bakan Bilgin, şunları söyledi:

“Birçok sözleşmeli çalışma modeli ortaya çıktı. Onları geliştirmek istiyoruz. Bu kadar çok sözleşme türü olmamalı. Tüm sözleşme türlerini tek bir türe indireceğiz. Sosyal haklarını birleştireceğiz” dedi.