Bakan Bilgin’den Emeklilik Yaşına (EYT) İlişkin Açıklama


Emeklilik yaşına takılanların gözü hükümetin üzerinde çalıştığı düzenlemedeyken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den açıklama geldi. Bilgin, şu anda masada sadece bir EYT formülü olduğunu söyledi.

Flaş Haber!

devlet emeklilik yaşı (EYT) sorunu çözmek için çalışmaya başladı. Masada tek formül var.

Açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den geldi.

Yapılacak işler açısından sürecin devam ettiğini ve birçok aşama olduğunu anlatan Bilgin, “Şu anda masamızda sadece bir EYT formülü var.” dedi.

HOLLANDA VE ALMANYA MODELİ GÜNDEMDE DEĞİL

Bilgin, Hollandalı veya Alman modellerden bahsedildiğini ancak bunun doğru olmadığını belirtti.

Bilgin, kabinenin ardından yaptığı açıklamalarda, çalışmaları yıl sonuna kadar tamamlayacaklarını ve Ocak ayı civarında Meclis’e sunmayı planladıklarını söyledi.

Bilgin, EYD yönetmeliğinin içeriği konusunda bakanlık bünyesinde oluşturulan bir ekiple yapılan çalışma sonucunda en uygun formülün devreye gireceğini söyledi.

Çeşitli alternatiflerin ve önerilerin değerlendirileceği çalışma kapsamında sendikalarla bir diyalog gerçekleştirilecek.

EYT NEDİR VE KİM SAĞLAR?

Sigortalılık süresine (erkeklerde 25 yıl, kadınlarda 20 yıl) ve primlerin (5000 gün) ödenmesine ek olarak, 4447 sayılı Kanunla emekliliğe getirilen 8 kadın, 60 yıl erkek). 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanların yeni koşullara dahil edilmesi de sigorta süresine göre adım adım gerçekleşti.

Emeklilik için üç şartın (sigorta süresi, primlerin ödenmesi ve yaş) yerine getirilmesi gerekir. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olan kişilere EJT sahipleri denir.

KAÇ KİŞİDE EYT VAR?

Emeklilik yaşına ulaşanlar, 1999’da yapılan emeklilik koşullarındaki değişikliğin geriye dönük uygulanmasına son verilmesini, yaş şartı talep etmeksizin kıdem ve hak kazanma şartlarını yerine getirip emekliye ayrılmalarını talep ediyor.

Nisan 2022 itibarıyla 4/a (SSK) kapsamında 16 milyon 406.000 ve 4/b (Bağ-Kur) kapsamında 3 milyon 32.000 sigortalı Sosyal Sigortalar Kurumu’na (SGK) kayıtlıdır.

4/a ve 4/b olmak üzere 19 milyon 726.000 sigortalının yaklaşık 5-6 milyonunun EJT sorunu yaşadığı tahmin edilmektedir.