Bakan Bilgin’den EJT ve Sözleşmeli Kişisel Açıklama


Bakan Bilgin’den kamuda emekli (EYT) ve sözleşmeli personel doldurulmasına ilişkin milyonlarca kişinin beklediği yeni bir açıklama geldi. Bilgin, “Sorunları çözeceğiz” mesajı verdi.

Flaş Haber!

Çalışma ve Sosyal Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanı Vedat Bilgin, “Geçici taşeron işçileriyle bitmeyen bir sorun var. Onu da çözüyoruz. Onları kadrolu işçi yapacağız. Alt işverenin 85 bin kişiyi bıraktığı bazı sorunlar var, sayıları biraz değişti. Personel sorunlarını çözeceğiz” dedi.

Bilgin, emekliler için de kapsayıcı düzenlemeler olduğunu açıkladı.

Son açıklamada, iki konuya ilişkin düzenlemenin Meclis açılışında sunulacağı duyuruldu.

Bilgin, AK Parti Antalya İl Başkanlığı’nda AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Binali Yıldırım’ın da katıldığı basın toplantısında, Türkiye’nin bugün karşı karşıya olduğu sorunların döngüsel olduğunu ve dünyanın karşısına çıkan herkesin bunu bildiğini söyledi.

“KAPAYICI ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”

Bilgin, çalışma hayatıyla ilgili sorunları çözmek için çeşitli sosyal politikalar izlediklerini, ayrıca işçilerin toplu sözleşmelerle korunmasını sağlamak, toplu sözleşme mekanizmasını genişletmek ve sendika oluşumunun önündeki engelleri kaldırmak için yeni çalışmalar yürüttüklerini açıkladı.

“PERSONEL SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ”

Sendikal mevzuat hükümlerinden kaynaklanan sorunlara ilişkin kapsamlı bir çalışma yaptıklarını anlatan Bilgin, emeğin sermayeye göre konumunu belirleyen ve gelir dağılımını piyasa koşullarında düzelten en önemli mekanizmanın toplu sözleşme olduğunu vurguladı. sistemdir. Bu konuda sendikalaşmayı artırmaları gerektiğini belirten Bilgin, şöyle devam etti:

“Türkiye sanayileşiyor ve istihdam oranı artıyor. Çalışan sayısı arttıkça çalışan sayısı da artıyor. Onları çözeceğiz. Hiç bitmeyen geçici işçi sorunu var. Onu da çözüyoruz. Onlara kadrolu eleman yetiştireceğiz. Alt yüklenicinin bıraktığı bazı sorunlar var. Onların sayısı yaklaşık 85 bin kişiydi. Biraz değişti. Personel sorunlarınızı çözeceğiz. Emekliler için kapsamlı düzenlemeler yapıyoruz. Kamu sektöründe birçok sözleşmeli statü bulunmaktadır. Onları değiştiriyoruz. Güvenliği sağlamak için önlemler alıyoruz. Türkiye’deki her toplumsal sorun bizim çözmemiz gereken bir sorundur. Önümüzde duran bir görevdir. Sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz.”

“ENFLASYON HASARININ KALDIRILMASINI İSTİYORUZ”

Bilgin, enflasyonun toplumsal yaşamı yok ettiği için onu ortadan kaldırmak için yeni stratejiler benimseyeceklerine dikkat çekti. Sorunlar çözüldükçe toplumun daha dirençli hale geleceğini belirten Bilgin, şunları kaydetti:

“Türkiye 2023’e doğru büyümeye devam edecek. Türkiye geliştikçe ve büyümeye devam ederken bu refahı beyaz yakalı işçiler, işçiler ve sosyal olarak alt gelir gruplarıyla paylaşmak önemlidir. Enflasyondaki yıkımı ortadan kaldırmak istiyoruz. Bu konuda gerekli tedbirlerin alınacağından kimsenin şüphesi olmasın. Önümüzde dosyalar var. Çözdüğümüz her konuda dosyayı kapatıyoruz.”