Bakan Bilgin’den Asgari Ücret Bildirgesi


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yıl sonunda asgari ücretin revize edileceğini belirterek, “Enflasyona ve sermayenin baskılarına karşı işçilerimizi ezmeyeceğiz” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Yıl sonunda yeni bir yönetmelik çıkaracağız ve ne enflasyona ne de sermaye baskısına karşı işçilerimizi ezmeyeceğiz” dedi.

Bilgin, TÜRK-İŞ’in 70. Yılına ithafen bir otelde düzenlenen 70. Yıl Belgeseli’nde yer aldı.

TÜRK-İŞ’i ve çalışma hayatını öğrencilik yıllarından beri yakından takip ettiğini kaydeden Bilgin, TÜRK-İŞ ve bağlı sendikaları ile uzun yıllardır çeşitli proje ve eğitimlerde işbirliği yaptıklarını söyledi.

TÜRK-İŞ’in 1952 yılında Türk çok partili sisteminde kurulduğunu hatırlatan Bilgin, “Sendikalar demokrasiyle var olur, işçi hareketi demokrasiyle gelişir. Sendikalar kurulduğunda patronlar olumsuz bir bakış açısına sahipti, “Sadece patronlar mı? Herkesin bazı önyargıları vardı. Örneğin, sendikaların sosyalist veya solcu olduğu iddiası vardı ve burada komünistler vardı. Sendikacılarla karşılandı. ancak sendikalar demokratik toplumların ürünüdür, demokrasinin kurumlarıdır.” dedi.

“YIL SONUNDA YENİ BİR YÖNETMELİK YAPACAĞIZ”

Bakan Bilgin, Türkiye’nin işçileriyle birlikte gelişmesi ve işçilerin büyüme ve refahtan pay alması halinde yolun açılacağını belirterek, “Dün başkan ve yönetimle birlikte çalışanlarımızın asgari ücretine yüzde 30 zam yapılmasını onayladık. , kümülatif olarak yılın başında yaptığımız yüzde 50’nin üzerinde. 90’ın üzerinde olan bu artışın enflasyona karşı kırılganlığından bilinçli olarak bahsediyoruz. Yıl sonunda bunu dikkate alarak yeni bir düzenleme yapacağız. Ne enflasyona karşı ne de sermayenin baskısına karşı işçilerimizi ezmeyeceğiz. Elbette Türkiye’nin büyümeye, gelişmeye ve yatırıma ihtiyacı var. Sermayeye ihtiyacı var. Burada sermayeye düşman değiliz ama sermayenin çalışma düşmanlığına karşı olacağız. Bu refah devletinin görevidir.”