Bakan Bilgin’den Asgari Ücret Bildirgesi


Kabine toplantısının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, milyonlarca kişinin merakla beklediği asgari ücretle ilgili açıklamalarda bulundu. Tüm detayların Aralık ayında toplanacak komisyonda görüşüleceğini belirten Bilgin, kamuda sözleşmeli personel alımına ilişkin düzenlemenin mevcut durumunu açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, dünkü Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’na soruldu: “Geçen yılki ‘Asgari ücret görüşmelerini 10 günde tamamlayalım’ tespiti bu yıl yapılacak mı? açıklamak için. Aralık ayında Asgari Ücret Komisyonunu toplayacağım ve oradaki herkesi konuşacağız” dedi.

Bilgin, komisyonun işverene asgari ücret için ek destek verilip verilmeyeceğini de görüşeceğini belirtti.

YÜKLENİCİLERİN KAYDI

Gündem maddeleri arasında kamu sektöründe sözleşmeli personel alımı ve emekli yaşlılar (EYT) için önerilen düzenlemeler de yer aldı.

Bilgin, kamu kurumlarıyla sözleşmeli işçi alımı konusunda görüşmelerin devam ettiğini ve bazı konuların tartışıldığını söyledi.

Bazı kamu kurumlarının talepleri olduğunu anlatan Bilgin, “Onlarla ilgileniyoruz ve durumlarını inceliyoruz. Bildiğiniz gibi sözleşmeli taraflarda yaklaşık 500 bin kişi var” dedi.

EYD hakkında soru sorulduğunda Bilgin, gündemlerinin Akit Taraflar olduğunu söyledi.