BAE’den CEO’lar ve 3 bakan yatırım için geliyor


Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ilişkilerinde yeni bir dönemin başladığı ve CEO’larla birlikte üç bakanın yatırım fırsatlarını hayata geçirmek için Türkiye’ye geldiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın diplomatik alışverişlerinin ardından BAE’nin Türkiye ekonomisine yapmayı planladığı yatırımlar netleşiyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sanayi ve İleri Teknolojiler Bakanı Sultan Ahmed Al Jaber, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Thani Bin Ahmed Al Zeyoudi ve Halk Eğitim ve Teknolojiden Sorumlu Devlet Bakanı Sarah Bint Yousef’in daveti üzerine. Aynı zamanda Birleşik Arap Emirlikleri Uzay Ajansı Başkanı olan Advanced Technologies, kendisine eşlik eden şirketin üst düzey yetkilileriyle birlikte Türkiye’yi ziyaret etti.

Yarın Dolmabahçe Cumhurbaşkanlığı Çalışma Ofisi’ne karşılıklı üst düzey ziyaretlerle normalleşen Türkiye-BAE ilişkilerinde yeni bir dönemin başlangıcını işaret etmesi açısından önemli olan ziyaret çerçevesinde, yatırım atölyesi listelenir.

Çalıştayda emsal bakanlıklar arasındaki ikili toplantıların yanı sıra, kamu iştirakleri ve endüstriyel, yenilenebilir enerji, petrokimya, gıda, e-ticaret, savunma, otomotiv ve havacılık sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerin temsilcileri ile BAE’nin önde gelen şirketleri Potansiyel işbirliği fırsatları değerlendirilir.

UZAYDA ORTAKLIK

Ziyaret sırasında “Uzayın Barışçıl Kullanımı, Uzay Bilimi, Teknolojileri ve Uygulamaları Alanlarında İşbirliği Mutabakat Zaptı” imzalanacak.

Anlaşma ile iki ülke, uzay araştırmaları, teknolojileri ve uygulamaları alanında insan kaynakları yetiştirecek ve bilgi ve deneyim alışverişinde bulunacak.

Suborbital uçuş, fırlatma, füze ve görüntüleme uydu sistemlerinde ortak Ar-Ge çalışmaları yapacak.

Sosyo-ekonomik alanda kentsel ve bölgesel planlama, afet yönetimi ve doğal kaynak taraması konularında uzay çalışmaları yapılmaktadır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzun bir aradan sonra Şubat ayında BAE’yi ziyaret ederken, heyet içinde bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank da BAE’li mevkidaşı Al Jaber ile bir araya geldi.

Görüşmede, Al Jaber başkanlığındaki geniş katılımlı bir heyetin yerel yatırım ortamını gözden geçirmek üzere Türkiye’yi ziyaret etmesi kararlaştırıldı.