B12 Vitamini (Metilkobalamin) Takviyesinin Faydaları

B12 Vitamini faydaları olan çok güvenli ve uygun fiyatlı bir takviyedir. Sağlığından endişe duyan herkes için uygun takviye çok önemli bir rol oynayabilir.

Piyasada en çok gözden kaçan takviyelerden biri Vitamin B12’dir. Vücudunuzun bu vitamine, diğer B vitaminleri ile birlikte, sağlıklı bir sinir sistemini korumak, enerji seviyelerini korumak ve iyi DNA üretimi için ihtiyacı vardır. Günlük varoluşunuz için tüm çok önemli süreçler.

B12 vitamini eksikliğinin bir numaralı belirtisi yorgun ve uyuşuk hissetmektir. B-Complex vitaminleri karbonhidrat sindiriminde ve enerji üretiminde önemli bir rol oynar. Tüm uygun bileşenler olmadan bu sistem bozulabilir ve bu semptomlara neden olabilir. Teşhis veya tedavi olmadan bırakılırsa, B12 eksikliği ciddi bir tıbbi duruma, Pernisiyöz Anemiye yol açabilir.

B12 vitamin eksikliği belirtileri

B12 eksikliğinin belirtileri arasında; nefes darlığı, yorgunluk, hızlı kalp atışı, iştahsızlık, ishal, el ve ayaklarda karıncalanma ve uyuşma, ağız yarası, özellikle karanlıkta yürümede dengesizlik, dil sorunları, koku bozukluğu ve diş etlerinde kanama. Yüksek bir Folik Asit alımı B12 eksikliğini gizleyebilir. Bu durum, diyetinize B12 açısından zengin besinler ekleyerek veya takviye alarak kolayca düzeltilebilir. Çoğu durumda, Vitamin B12, bir Folik Asit takviyesi ve bir B-Kompleksi vitamini ile birlikte alınmalıdır.

B12 eksikliği hangi besinlerle giderilir?

Değişen diyetler ve yüksek oranda işlenmiş gıdalar nedeniyle B12 Vitamini eksikliğinde önemli bir artış olmuştur. B12 vitamini kırmızı et, yumurta, süt ve balıkta bulunur. Sebzelerde bilinen B12 vitamini kaynağı yoktur.

Bir zamanlar sakatat yemek oldukça yaygındı, ancak biftek ve böbrek turtası veya ciğer ve soğan sunan bir fast food restoranı bulmakta zorlanacaksınız! Modern diyetler, beslenme açısından dengeli diyetlerde bir düşüşe yol açmıştır. En yüksek B12 kaynakları yumuşakçalar/istiridyelerde (3 oz porsiyon başına 85 mikrogram) ve sığır karaciğerinde (3 oz porsiyon başına 47 mikrogram) bulunabilir.

Aşırı pişirme vitaminlerin bozulmasına neden olabilir. Bunlar hoşunuza gitmiyorsa, somon, alabalık ve sığır eti, 3 oz porsiyon başına yaklaşık 5 mikrogram ile orta düzeyde kaynaklardır. Bu yiyecekleri aşırı pişirmek, besinlerin miktarını ve kalitesini önemli ölçüde azaltabilir.

İstiridye ve sakatat hoşunuza gitmiyorsa, B12 Vitamini takviyeleri mükemmel bir şekilde işe yarayacaktır. B12’nin çeşitli biçimleri vardır ve bu liste, koşullarınıza uygun eki seçmenize yardımcı olacaktır. Şüphe duyduğunuzda doktorunuzla iletişime geçin veya Metilkobalamin kullanın.

metilkobalamin biyolojik olarak aktif olan Vitamin B12’nin bir koenzim formudur. Bu, vücudunuzun onu olduğu gibi kullanabileceği ve vücut dostu hale getirmek için herhangi bir metabolik adım gerektirmediği anlamına gelir. Sindirim sisteminiz molekülü değiştirdiği için ürün dil altı tabletinde (dilinizin altında erir) gelir. Dil altı yöntemi, vitaminin doğrudan kan dolaşımınıza girmesine izin vererek hızlı faydalar sağlar. Metilkobalamin b12 fiyatları 30’lu tablet olarak markasına göre 30TL ile 90TL arasında satın alabilirsiniz.

siyanokobalamin herhangi bir fayda elde etmek için bir dizi metabolik süreç gerektiren sentetik ve aktif olmayan bir B12 Vitamini formudur. Bu, belirli eksiklikleri ve sağlık sorunları olan kişilerde sorunlu olabilir. Ne yazık ki, bu piyasadaki en yaygın B12 Vitamini şeklidir ve çoğu Vitamin B-Kompleksinde bulunur.

hidroksikobalamin B12 vitamininin aktif olmayan bir formudur ve yaygın olarak enjekte edilebilir bir form olarak kullanılır. Durumunuza bağlı olarak bir takım faydaları vardır. Siyanür hassasiyeti olanlara tavsiye edilir. Hidroksikobalamin, daha sonra vücuttan atılabilen siyanokobalamin oluşturmak üzere molekül ile reaksiyona girerek vücudun serbest siyanürü bağlamasına yardımcı olur. Çoğu insan siyanürün oldukça toksik olduğunun farkındadır, ancak vücut düzenli olarak metabolik süreçler için çok küçük miktarlarda kullanır.

adenosilkobalamin Vitamin B12’nin diğer koenzim formudur ve biyolojik olarak aktiftir. Bu form genellikle enjekte edilebilir bir form olarak satılır ve yalnızca reçeteyle alınabilir.

B12 Vitamini Eksikliğinin Yaygın Nedenleri

Bir kişinin B12 Vitamini eksikliğine sahip olmasının birkaç nedeni vardır. Bazı insanlar bu molekülü düzgün bir şekilde sindirmek için uygun içsel faktörden yoksundur. Çoğu zaman bu genç yaşta ortaya çıkar, ancak yaşlandıkça ortaya çıkabilir, ancak çoğu zaman doğru şekilde teşhis edilmez.

Veganlar da yetersiz olabilir çünkü diyetleri hayvanlardan elde edilen besin kaynaklarını yemelerine izin vermez. Ne yazık ki B12 vitamini sadece hayvansal kaynaklarda bulunur. B12 takviyesi almak, herhangi bir sorun olmamasını sağlayacaktır.

Yaşlıların da B12 vitamini takviyesi almaları önerilir. Yapılan araştırmalarda 65 yaş üstü kişilerin %15’inde B12 vitamini eksikliği olduğu gösterilmiştir. Bu kısmen mide sistemindeki bir düşüşten kaynaklanır, bu da besinlerin zayıf emilmesine neden olur. Yaşlılar için tercih edilen B12 kaynağı, sindirim sistemlerini atladıkları için dilaltı veya enjekte edilebilir formlardır.

B12 eksikliğinin diğer bir suçlusu, mide asidi bloke edici ürünler ve B12 vitamini düzeylerinin azalmasına neden olabilen ilaçlardır. Bu aynı zamanda Çölyak hastalığı, düşük mide asidi veya mide veya bağırsak ameliyatı geçirmiş kişiler gibi malabsorpsiyon koşulları olan kişilerle de ilgilidir. Herhangi bir mide rahatsızlığı, besinlerin zayıf emilimiyle sonuçlanabilir.

B12 Vitamini eksikliği ile ilişkili herhangi bir semptom veya rahatsızlığınız varsa, iki haftalık bir süre boyunca B12’nin bir koenzim formu, genellikle Metilkobalamin ve bir B-Kompleksi ve Folik Asit Vitamini almayı deneyin. Herhangi bir fayda görürseniz, harika, yoksa zarar görmemiş olursunuz. Belirtileriniz devam ederse daima doktorunuza danışmalısınız.

B12 Vitamini hakkında ilginç bir düşünce, istiridyelerin ikinci yüzyılda Romalılar tarafından afrodizyak bir gıda olarak belgelenmiş olmasıdır. Pek çok Romalının B12 eksikliği olduğu ve B12 içeriği yüksek olan istiridyeleri yediklerinde artık eksikliklerinin kalmadığı ve bunun sonucunda enerji ve gençlik artışı olmuş olabilir mi? Mümkün.